Lidovky.cz

Roli lídra, za nímž by se sešikovali kritici vedení, jsem nepřijal, říká po sjezdu Zimola

Česko

  20:00
PRAHA - Jihočeský hejtman Jiří Zimola na sjezdu ČSSD do žádné funkce nekandidoval. Čelní kritik Sobotkova vedení chce v době před volbami přiložit ruku k dílu. „Pokud o to předseda strany a grémium bude stát, rád sociální demokracii pomůžu,“ říká Zimola v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Podle Zimoly však Sobotka převzal plnou odpovědnost za výsledek voleb. Souhlasí, že prohraje-li strana volby – jak ostatně dlouhodobě naznačují předvolební průzkumy – Sobotkovo vedení to může rozmetat.

Jiří Zimola na sjezdu ČSSD. foto:  Petr Topič, MAFRA

VŠE O SJEZDU ČSSD:

LN Jak hodnotíte výsledek sjezdu ČSSD, na němž Bohuslav Sobotka dostal, co chtěl?
Uznávám, že Bohuslav Sobotka získal silný mandát, který by neměl být mediálně zpochybňován. Delegáti mu navolili tým podle jeho tužeb. Je třeba to respektovat a utlumit své projevy. Odpovědnost je teď plně na předsedovi. On teď musí ukazovat směr.

LN V roce 2013 získal Sobotka 84 procent hlasů, v roce 2015 85 procent a teď, před klíčovými volbami 67 procent. Není to vlastně slabý výsledek?
Ne, to není špatný výsledek. Srovnávejme to na základě časových reálií. V roce 2017 je bezesporu jiná než v minulých volbách. V roce 2013 jsme byli ještě v opozici. O dva roky později jsme byli na začátku vládnutí, panovala euforie. Teď jsme pět měsíců po neúspěšných volbách. Dvě třetiny tohoto sjezdu vložily do Sobotky důvěru, daly se přesvědčit jeho vizí. Nelze to zpochybňovat.

LN Souhlasíte se Sobotkovým přesvědčením, že ČSSD je jednotná?
Strana byla vždycky jednotná. Ve smyslu své historické tradice a sociálnědemokratických idejí. Je pravda, že jsme široce rozkročená strana – je tu liberálnější proud a levicovější proud. To je výsledek působení Miloše Zemana v čele strany, kterému se podařilo do sociální demokracie absorbovat různé názorové proudy třeba i jiných menších stran. To vůbec ale není na škodu, naopak strana je díky tomu pestřejší a zajímavější.

Fenomén Zimola. Jihočeští zastupitelé jej zvolili potřetí hejtmanem

LN Vlivný straník a právník Miroslav Jansta v nedávném rozhovoru pro LN si stěžoval, že stranu sevřela centralizace (tím, že vedení strany může zasahovat do kandidátních listin) a že na rozdíl od Zemanovy éry ztratila půvab zastoupení vícera názorových proudů ve vedení strany. Co si o tom myslíte?
Takové názory jsem také zaslechl. Má-li být vedení strany zodpovědné za volební výsledky, musí udávat směr a musí se v krajním případě vyslovit k některým kandidátům, kteří by nebyli pro stranu přínosem. Toto nelze vedení ČSSD vytýkat. Nemohu se tedy vymezovat vůči centrálnímu pojetí řízení strany. Vedení musí mít ruku v ruce se svou odpovědností možnost stranu jasně řídit. Na druhou stranu a na to možná Miroslav Jansta narážel, straníci nesmějí mít obavu vedení kritizovat a vyjadřovat se. Nesmí být podprahově cítit, že když se kriticky vyjádří, přijdou o místo na kandidátce. Každý demokrat musí kritiku unést a přijmout.

LN Proti Bohuslavu Sobotkovi hlasovala třetina delegátů. Na sjezdu jste ale s kritikou vystoupil snad jen vy a Jeroným Tejc. Proč byli ostatní potichu?
Je otázkou, proč se ostatní nevyjádřili a proč chodili potajmu za mnou a gratulovali mi k projevu. To je ale otázka na ně. Nechci se na ně zlobit. Mohou mít trému, ale samozřejmě mohou mít i strach. Důvodem může být i atmosféra sjezdu – určitá odevzdanost a rezignace. Můžeme si myslet, že delegáti přijeli na sjezd s tím, že nechtějí sypat sůl do ran ČSSD a nechtějí se mediálně zviditelňovat, aby ze sjezdu nebyl cirkus a divadlo. Mohli si tedy říct: raději zvolme vedení, abychom mu dali naprostou zodpovědnost.

ANO by vyhrálo volby, ČSSD zaostává, vyplývá z průzkumu

LN Není to „kamion navedený do zdi“?
U některých delegátů jsem slyšel přirovnání, že ze sjezdu odjel autobus, který se řítí proti zdi a my pouze přidáváme plyn. Já jsem se snažil alespoň trochu točit volantem. Musím ale říct, že mě potěšilo, že po naší kritice z doby po prohraných podzimních volbách si vedení ČSSD vzalo nějaké věci k srdci. Uvědomili si, že je potřeba změnit styl jízdy.

LN Kdo je onou třetinou delegátů, která se staví k Sobotkovi nesouhlasně? Je to amorfní skupina jednotlivců bez lídra?
Nezaregistroval jsem tu nějakého opinion-lídra, za nímž by se kritici vedení sešikovali a sjednotili. Takový člověk tu není, já jsem tuto roli nepřijal. Mou osobní ambicí nejsou funkce. Nabízím, že mohu pomoci s hlasem poradním a myslím, že po sjezdu, kde jsem opravdu nikam nekandidoval, to už snad všichni vidí. Zkrátka ona třetina delegátů může představovat jakousi plíživou obavu spočívající v tom, že Sobotkovi nechtěli dát hlas navzdory jeho emotivnímu projevu. Je možné, že těmto kritikům kromě Slávkova projevu ještě něco chybí, že chtějí razantnější a výraznější změnu. Přesnou jejich představu ale neznám.

LN Klíčovým nárazníkem pro onen autobus, který jste zmínil, bude výsledek voleb. Pak tato třetina buď zmizí, nebo výrazně posílí...
Samozřejmě. To asi čeká každou politickou stranu. Věřte, že nejsem tím, kdo by po tomto volal. Já chci jen správný směr strany a co nejlepší výsledek. Z pozice krajského předsedy pro to udělám maximum. Sjezd pro mě není žádným překvapením, netruchlím. Výsledek jsem očekával. Teď je důležité, abychom do voleb makali. Nevyzývám ale k tomu, abychom se báli vyjádřit kritický názor. Tím naopak můžeme být pro voliče zajímavější.

Urban, Havlíček, Švagr? Sobotka jedná s kandidáty na post ministra průmyslu

LN Mezi delegáty se hovořilo i o tom, že téma Antibabiš není úplně šťastnou strategií a že straně může naopak ublížit. To je ta ufňukanost sociální demokracie, na kterou jste narážel ve svém vystoupení na sjezdu?
Ufňukanost je v tom, že se neustále ptáme, proč nám odcházejí členové, proč se od nás odklánějí voliči, proč padáme v preferencích. Díváme se po jiných stranách, co dělají, a našim voličům vyčítáme, že my jim přinášíme obecné dobro a oni to neumí ocenit. To takhle přece nejde. Problém tématu Antibabiš je, že jsme se nechali Andrejem Babišem naprosto vyděsit. Babiš přece není deus ex machina, člověk, který by se tu náhle objevil. Andrej Babiš v této zemi žije již několik desítek let, byl vytvořen politickým establishmentem a politickými stranami. Dneska všem stranám nastavuje zrcadlo a náramně se baví tím, jak všechny vyděsil a jak mu rostou preference. Já si ale myslím, že je třeba soustředit se na náš program, který je podle mě lepší než ten hnutí ANO. Nezaobírejme se pořád Andrejem Babišem, nedívejme se pořád na něho a nedělejme z něj oligarchu a diktátora byzantského střihu. I kdyby to nakrásně byla pravda, nijak nám to nepomůže.

Nové vedení ČSSD (zleva): Jan Birke, Lubomír Zaorálek, Milan Chovanec, Bohuslav...
Čekání na výsledky hlasování si každý krátil jinak.

LN Předseda Sobotka zmínil, že Babiš demokracii nemá rád. Je podle vás česká demokracie v ohrožení?
Česká republika má tak pevné zakotvení ve všech strukturách, že demokracie v Česku ohrožena není. Mohou existovat strany a hnutí, které si chtějí demokracii modelovat podle svého, tomu ale přece demokracie byla vystavena vždycky. Naší povinností je udržovat demokracii ve standardních mantinelech. ČSSD ale nepomůže, když bude neustále upozorňovat na Andreje Babiše. Tím víc ho budeme zmiňovat a tím víc mu budeme dělat reklamu.

LN Je po sjezdu. Nelitujete, že jste se nepokusil kandidovat do vedení?
Nelituji. Nikoliv proto, že bych si spočítal před sjezdem, že nebudu mít podporu a bylo by to takticky nevhodné. Ne, bylo to mé pevné rozhodnutí. Já chci staronovému vedení pomáhat, chci pro co nejlepší výsledek ČSSD udělat maximum. Pokud bude zájem, natahuji vedení ruku a jsem připraven na spolupráci. Nebude-li chtít můj názor slyšet, je to jejich právo. Ale i odpovědnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.