Lidovky.cz

Měla imunitu i výhody, není soukromá osoba, reaguje na chování Borůvkové ministerstvo

Česko

  6:00
PRAHA/BERN - Český velvyslanec ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Karel Borůvka musí ke 30. dubnu odstoupit ze své pozice i přesto, že mu mandát měl původně vypršet až příští rok. Důvodem odvolání jsou urážlivé zprávy jeho manželky Aleny Borůvkové na sociálních sítích, která tvrdí, že jelikož není zaměstnankyní ambasády, může si říkat co chce. Jaká je skutečnost? Server Lidovky.cz se zeptal jak ministerstva zahraničních věcí, tak bývalých ministrů zahraničí.

Alena Borůvková je podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích a povinnostech držitelkou diplomatického pasu. Pokud navíc manžel nebo manželka diplomata vykonávají na zastupitelském úřadu práci, přináleží jim klasický tabulkový plat. To je méně častá varianta. Celosvětově rozšířenější variantou - což je i případ manželů Borůvkových - ale je, že manželka nebo manžel nepracují a velvyslanec či velvyslankyně pobírají příplatek jako součást náhrad k platu.

Náhrada za manželku? Dva tisíce franků

To potvrzuje i mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Langronová. „Obecně příplatek na manžela či manželku tvoří patnáct procent celkových náhrad, u paní Borůvkové, ať hovoříme konkrétně, se bavíme o desítkách tisíc korun měsíčně, k tomu se jí platí letenky a penzijní připojištění. Jako manželka velvyslance je vedena na diplomatické listině a náleží jí tak i velvyslanecká imunita a další výhody. Proto určitě v žádném případě není soukromá osoba,“ řekla serveru Lidovky.cz. O konkrétní částce se bavit nechtěla. Podle informací LN šlo v případě Borůvkové o dva tisíce švýcarských franků měsíčně (v přepočtu více než 50 tisíc korun).

Podobně mluví i bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda, podle něhož by se chování Aleny Borůvkové nemělo tolerovat. Podle úmluvy jsou členové rodiny diplomatického zástupce povinni nevměšovat se do vnitřních záležitostí přijímaného státu. Vztah k domovině však úmluvou nijak upravován není.

Paní velvyslancová? Práce na plný úvazek

Zaorálek je do mě zamilovaný. Chtějí ze mě udělat schizofreničku, tvrdí Borůvková

Další bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg serveru Lidovky.cz řekl, že je role manželky velvyslance nedoceněná. V případě, že funkci vykonává tak, jak má, jde o práci na plný úvazek. V tomto případě však žena zůstává závislá na svém muži. Schwarzenberg zároveň tvrdí, že problém Borůvkové je v její ctižádosti, kterou projevovala už za dob vlády Jiřího Paroubka. Její současné chování je podle něj neadekvátní a neslučující se s její diplomatickou imunitou, kterou jako manželka velvyslance má.

Aleně Borůvkové kontroverzní vyjádření nejsou cizí. Už v roce 2009, kdy kandidovala na post místopředsedkyně ČSSD s podporou bývalého předsedy strany Jiřího Paroubka se po neúspěchu vyjádřila, že k získání významného politického postu je běžnou praxí v Česku i v zahraniční udržovat intimní vztah s těmi, kteří rozhodují.

Po odvolání manžela z funkce Borůvková zásobila svůj twitterový účet několika desítkami příspěvků, kde vysvětluje svá jednání, obviňuje ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ze sexuálního harašení a novináře z poskytování lživých informací za účelem poškození její osoby.

Manželka velvyslance samu sebe hodnotila jako na velvyslanectví oblíbenou, a proto nechápe útoky zvenčí. Pravdou je, že Karel Borůvka byl ministrem Zaorálkem několikrát upozorňován na možný negativní dopad nevhodného chování jeho manželky na výkon funkce velvyslance. To ovšem sama Borůvková považuje za sexistické. Podle vyjádření na jejím twitterovém účtu měl kontaktovat přímo ji.

Otázkou je, zda je Zaorálek povinen s manželkou vůbec komunikovat v případě výhrad. Manželka velvyslance totiž není zaměstnancem vlády. Pokud by tedy ministr zahraničí Borůvkovou kontaktoval, šlo by o rozhovor na osobní úrovni.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.