Lidovky.cz

Babiš by vzal v Maďarsku ‚zakázanou‘ Sorosovu školu do Česka. Problém by ale měla i zde

Česko

  20:02
BUDAPEŠŤ/PRAHA - Setrvání, nebo stěhování do Vídně, Prahy či dokonce Olomouce? Chmurné zítřky asi čekají Středoevropskou univerzitu (CEU) v Budapešti. Maďarský parlament totiž v úterý schválil novelu zákona, která omezuje působení zahraničních škol v zemi. Pro bylo dle agentury Reuters 123 poslanců, proti 38 a stejný počet se hlasování zdržel.

Ministr financí Andrej Babiš. foto:  David Neff, MAFRA

Podle kritiků a západních liberálů je zákon namířen přímo proti CEU, již před 26 lety založil miliardář George Soros, nynější oponent premiéra Viktora Orbána. Ten dokonce Sorose obvinil, že skrytě ovlivňuje politiku v zemi a univerzita „podvádí“, neboť v Maďarsku využívá amerických výsad, ačkoliv nemá ve své mateřské zemi, tedy v USA, kampus.

„Jedna z nejlepších škol v Evropě, CEU, bude asi muset skončit. Neměli bychom jim pomoct a mít je v Praze? Rád o tom budu jednat,“ tweetoval v úterý vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Středoevropská univerzita již v české metropoli sídlila v letech 1991 až 1996, ale i kvůli postoji Václava Klause přešla do Budapešti.

Stěhování do Olomouce?

„Boj o Budapešť ještě není prohrán, je stále šance, že tam zůstane. Pokud by se ale musela vystěhovat, nabídli jsme jí s emeritním rektorem Josefem Jařabem možnosti i v Olomouci,“ řekl LN Jaroslav Miller, rektor Univerzity Palackého. Jařab vedl olomouckou univerzitu, ale také CEU v letech 1997 až 1999. Miller ji zase vystudoval.

Stěhování do České republiky by ovšem nebylo legislativně tak úplně jednoduché. Máme tu již podobný paragraf jako ten, který univerzitu amerického střihu vyhání z Maďarska. Nedávno přijatá novela vysokoškolského zákona v paragrafu 93a vyžaduje, aby cizí škola poskytovala „v domovském státě vzdělávání“. Což CEU ve Spojených státech nečiní, a je za to nyní Orbánem ostře kritizována.

Jak už LN v pondělí informovaly, zřejmě s první nabídkou na přesídlení školy excelující ve společenských vědách přišel starosta litevského Vilniusu. „Pokud by si univerzita měla hledat jiné sídlo, ráda bych Sorosovu univerzitu pozvala do Vídně,“ řekla deníku Kurier vídeňská místostarostka Maria Vassilakouová ze strany Zelených. Ani to není náhoda: CEU je známa jako škola vychovávající liberální elity a občansky aktivní intelektuály.

Maďarský premiér chce vypnout maják svobody

Ze světa přichází ohromná podpora. Značku CEU denně řeší prestižní deníky jako Guardian, The New York Times či Washington Post, jenž k témuž tématu použil hodně emotivní titulek: „Maďarský premiér chce vypnout maják svobody“.

Budapešťský rektor Michael Ignatieff dostává dopisy z celého světa: psalo mu nejméně sedmnáct nobelistů, ale také české osobnosti jako děkanka pražské FF UK anebo Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.