Lidovky.cz

Revoluční návrh: cestovní kanceláře chtějí zavedení klouzavých letních prázdnin

Česko

  6:00
PRAHA - Desítky let zavedený termín letních prázdnin by se měl změnit. Staly by se z nich takzvané klouzavé prázdniny například po vzoru Německa. Takový je návrh Asociace cestovních kanceláří (ACK), která si od opatření slibuje prodloužení letní sezony ze dvou měsíců na čtyři.

Děti na dovolené (ilustrační foto). foto: Shutterstock

V některých krajích by začínalo dvouměsíční volno v červnu, jinde klasicky v červenci a někde až v srpnu. Změnily by se tak termíny rodinných dovolených, rozdílné volno by měli i učitelé, vymyslet by se musela návaznost škol. Kladem by například bylo, že nával hostů ve vytížených rekreačních střediscích by se rozložil a­ v­ exponovaných dnech by nebyly tolik zahlcené silnice.

Matematika jako strašák. Ministryně školství slibuje, že bude vyučována lépe

„Sezona by se tím rozložila na čtyři měsíce a to se všem, kteří se­ angažují v cestovním ruchu, vyplatí. Navíc by to vedlo i ke snížení cen,“ tvrdí Jan Papež z ACK. V jiných odvětvích však radikální změna vyvolává rozpaky, ba až striktní nesouhlas. Naráží totiž na komplikace, které by vznikly učitelům, školám a rodinám. „Řada velkých firem má přesně danou celozávodní dovolenou a mohl by být problém ji zkoordinovat s posunutými prázdninami. Kromě toho děti v některých rodinách studují v různých krajích, kde by se termín prázdnin lišil. Ale pokud by se toto podařilo zkoordinovat, bylo by to výhodné pro všechny,“ reaguje bývalý člen Národní ekonomické rady vlády Michal Mejstřík.

Jednoznačně proti jsou školské odbory. „Už dnes mají některé rodiny s více dětmi, které navštěvují různé pražské školy, problém při rozdílných termínech jarních prázdnin. Zásadní důvod ale je, že by vznikaly potíže ve výuce i­třeba při přechodu dětí ze základních na střední školy,“ upozornila místopředsedkyně Školských odborů Markéta Seidlová.

Ani ministerstvo školství, které by mělo při případné změně rozhodující slovo, nápad nepodporuje. „Jednoznačně převládají argumenty proti, například nutnost změny školského zákona, negativní ovlivnění organizace přijímacího řízení u středních škol, rozkolísání termínů pro přijímací řízení u vysokých škol a podobně,“ míní mluvčí resortu Jarmila Balážová.

Politici většinou váhají. „Jsem pro, aby se o tom začala vést určitá diskuse. Rozhodný hlas by ale měli mít rodiče a školy,“ uvedl místopředseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.