Lidovky.cz

Třináctiletá Míša se pohřešuje 100 dní. Co se stalo a co dělá policie?

Česko

  15:41
ÚSTÍ NAD LABEM / PRAHA - Tento pátek uplyne 100 dní, kdy se pohřešuje třináctiletá Michaela Patricie Muzikářová z Ústí nad Labem. Policie po ní vyhlásila pátrání 11. ledna, kdy nedorazila do školy. Kriminalisty uvědomila matka děvčete, když svou dceru večer nenašla doma. Policie dosud nenarazila na žádnou stopu, jež by ji k děvčeti zavedla. Co se dosud ví?

Policie žádá o pomoc při hledání Míši Muzikářové, výzva k veřejnosti je prakticky v každém voze MHD. foto: Jan Horák, Lidovky.cz

Co se stalo?
Když Eva Muzikářová přišla ve středu 11. ledna večer domu z práce, dcera na ni nečekala. Protože jí nesehnala ani jinak, zalarmovala kriminalisty. Policie ještě týž den po dívce vyhlásila pátrání. Děvče zařadila i do evidence Dítě v ohrožení, jež je součástí Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech. Jde o systém sloužící k nalezení ztracených dětí za účasti veřejnosti.
I když po Michaele se oficiálně pátrá od 11. ledna, zmizet mohla i o den dřív. Její mobil byl totiž naposledy aktivní večer 10. ledna, kdy se z přístroje děvče přihlásilo na sociální síť Facebook. Matka ji navíc ten večer nekontrolovala. Kriminalisté pak stoprocentně nedoložili, že dívka 11. ledna vůbec vyrazila do školy. Jisté je jen jedno: dívka ten den mezi své spolužáky nepřišla.

Jaké jsou vyšetřovací verze?
Policie od počátku pracovala se dvěma základními verzemi. Podle první Michaela odešla z domova dobrovolně. Nicméně této variantě mnoho nenahrává. V první řadě děvče nemělo natolik silný důvod, proč by matku opouštělo. Především pak nemělo moc možností, kam se uchýlit.
Druhou verzí pak je, že na zmizení Míši měl podíl někdo jiný. Tím se dostáváme k druhému klíčovému aktérovi celého příběhu, jímž je Otakar S. Muž byl poslední tři roky partnerem matky zmizelé dívky Evy, za oběma do bytu v jednom z domů v ústecké čtvrti Klíše pravidelně dojížděl. Hlavně na víkendy, od bytu měl klíče.

Žil s matkou zmizelé Míši, čelil obžalobě ze zneužívání

Jaká je role Otakara S. v celém případu?
Úloha Otakara S. ve zmizení Míši je tou nejprověřovanější možností, jíž se kriminalisté zabývali. Kriminalisté však muže z ničeho neobvinili. Současně nenarazili na jediný přímý důkaz, podle něhož by Míše ublížil.
Nicméně existuje řada indicií, které z něj minimálně podezřelého dělají. V první řadě dva týdny před zmizením Michaely na něj byla podle zjištění serveru Lidovky.cz podána obžaloba pro pohlavní zneužití a svádění k pohlavnímu styku. V lednu 2016 měl po Ústí a okolí vozit v autě třináctiletou kamarádku Míši, pak ji osahávat na intimních partiích a nabízet ji peníze za pohlavní styk. Děvče odmítlo.
Když policie tuto kauzu vyšetřovala, podle zjištění serveru Lidovky.cz si pozvala k podání vysvětlení i Michaelu. Děvče u výslechu uvedlo, že podobné problémy s Otakarem S. nikdy nemělo. Nicméně sama se jedné spolužačce svěřila, že je Otakar S. kulantně řečeno dotěrný. Její nejbližší okolí navíc vědělo, že partnera své matky nemá ráda, má z něj strach a při jeho návštěvách nechtěla zůstávat doma.

Jak to dopadlo s Otakarem S.?
Podezření na Otakara S. zesílilo, když vyšel najevo jeho podivný přístup k výslechu na detektoru lži. Deník Mladá fronta DNES upozornil, že se muž před vyšetřením na polygrafu nadopoval diazepamem. Silně tišící lék má přitom zásadní vliv na fyziologické reakce, jenž přístroj během výslechu zaznamenává. Jinými slovy se vyšetření na detektoru lži stalo bezcenným. Otakar S. se zkrátka choval jako člověk, který má co skrývat.

Otakar S. spáchal sebevraždu na konci ledna.

Svou roli v případu už však objasnit nepomůže. Policie ho 30. ledna nalezla oběšeného v podkrovním bytě domu v obci Čeminy na Plzeňsku, kde přes týden pobýval. Kriminalisté následně potvrdili, že spáchal sebevraždu. Dopis na rozloučenou nenechal. Sebrat si život přitom pokusil už dříve, zabít se chtěl v okolí raketové základny u Kralovic na Plzeňsku.

Kudy se vyvíjelo vyšetřování?
Policie od prvních dní vyzvala veřejnost, aby ji pomohla. Od občanů tak kriminalisté nashromáždili stovky podnětů, které prověřili. Případ ale zásadně neposunuli. Policie také vyslechla desítky lidí včetně matky, babičky či právě Otakara S., informace shromáždila i díky výpovědím kamarádů, spolužáků či učitelů. Kriminalisté navíc prošli stovky hodin záznamů bezpečnostních kamer z Ústí i okolí. Bezvýsledně.
Během února i března policie opakovaně pročesávala okolí raketové základny v Kralovicích na Plzeňsku, kde je zhruba desítka opuštěných vojenských objektů. Právě tam Otakar S. chodíval hrát paintball, stejně jako si tam neúspěšně pokoušel vzít život.
Server iDNES.cz upozornil, že policie poslední březnový víkend prohledávala také skládku nebezpečného dopadu v ústecké části Všebořice. Policie přímou souvislost s pátráním po Míše nepotvrdila, ale serveru ji doložil přímý svědek akce. Zatímco bagr rozhrabával odpadky, policie na odkrytých místech hledala stopy.
O pár týdnů dříve přitom podle informací serveru Lidovky.cz lidé ze speciální pořádkové jednotky podobným způsobem pátrali v brownfieldech v sousední obci Chabařovice, ale i tento zákrok rovněž nikam nevedl.

Policie žádá o pomoc při hledání dívky z Ústí nad Labem.
Michaela Patricie Muzikářová na posledním snímku před zmizením, který uvolnila...

Jak police postupuje dnes?
Policie na rozdíl od prvních týdnů jednotlivé úkony pátrání nekomentuje, získat oficiální cestou informace je nemožné. „Nebudu komentovat případ Muzikářová, obraťte se na tiskovou mluvčí. Musím dodržovat dohody. Je to domluvené tak, že my to komentovat v této fázi nebudeme,“ sdělil serveru Lidovky.cz šéf krajské kriminálky Martin Charvát, pod něhož spadá tým sestavený pro nalezení Míši. „Po pohřešované Michaele Patricii Muzikářové stále pátráme. V tuto chvíli nemáme žádné aktuální informace, které bychom mohli zveřejnit,“ řekla serveru Lidovky.cz krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.
Nicméně už zhruba od první poloviny února nejintenzivnější pátrání v terénu ustalo, stejně jako pravidelné informování policie o případu na vlastním webu. Od té doby kriminalisté spíše vyrážejí na nárazové akce, jako je pročesávání okolí raketové základny, Chabařovic či všebořické skládky. Policie se primárně soustředí na vyhodnocování informací, které během vyšetřování nabírali. „Časem to párání v terénu samozřejmě musí zvolnit, protože policie má spoustu dalších úkolů. Musí to polevit, to se nedá nic dělat,“ sdělil serveru Lidovky.cz někdejší zkušený kriminalista Jiří Markovič.
Policie se občas také zastaví ve škole v ústecké části Klíše, kam dívka docházela. Naposledy se tam podle informací severu Lidovky.cz ohlásili v první půlce dubna. „Ověřovali tu totožnost někoho z Míšiných přátel na Facebooku,“ sdělil serveru Lidovky.cz pod zárukou anonymity jeden za zaměstnanců školy.

Jak se chová Míšina matka?
Od počátku překvapuje postoj matky ztracené dívky Evy Muzikářové. Minimálně směrem k veřejnosti zůstává lhostejná, s médií nijak nekomunikuje a podle dostupných informací se vlastními silami nesnaží k nalezení dívky nijak přispět.
Žena chodí na brigády do firmy Severotisk na severním okraji Ústí nad Labem. V prvních fázích pátrání ale řadu směn vynechávala, protože docházela na policejní výslechy. Podle informací serveru Lidovky.cz pak v době nejintenzivnějšího zájmu médií o její osobu měla zajištěný odvoz do práce i z práce, aby se novinářům vyhnula.

Policie na Ústecku obvinila osobu z propagace nacismu, nejspíš matku zmizelé Míši

Minulý týden se policie zaměřila jejím směrem, podle deníku Blesk ji kriminalisté obvinili z propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv a svobod. Žena mimo jiné na sociální síti Facebook vystupovala pod jménem partnerky Adolfa Hitlera Evy Braunové, sdílela fotografie s nacistickou tématikou a vystupovala otevřeně rasisticky. „V těchto dnech ústečtí kriminalisté obvinili za trestný čin projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka jednu osobu,“ sdělila minulý týden deníku policejní mluvčí Alena Bartošová. Policie sice oficiálně nepotvrdila identitu stíhané, ale podle dostupných informací jde právě o Evu Muzikářovou.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.