Lidovky.cz

Mormoni platí digitalizaci českých matrik

Česko

  11:26
V digitalizaci historických pramenů zaujímá Česká republika čelné postavení mezi evropskými zeměmi. Zásluhu na zpřístupňování archiválií veřejnosti ale nemá stát, nýbrž americká Církev Ježíše Krista svatých posledních dnů neboli mormoni. Ti shromažďují informace o všech osobách, které kdy na zemi žily. Potřebují totiž znát jejich datum narození a úmrtí, aby mohli vykonat takzvaný křest za mrtvé. V jejich očích je totiž pouze mormon hoden spásy. Vykonávají proto obřady za katolíky, židy i bezvěrce. Věří, že mrtvý má stále právo se rozhodnout, zda jejich křest přijme, či nikoli.

Archivář Jiří Papež z oblastního archivu v Litoměřicích má na starosti přípravu archiválií k digitalizaci. Jedna pozemková kniha zabere i několik měsíců práce. foto:  František Vlček, MAFRA

Digitalizace českých archivů běží už desátým rokem, většinou v jejich režii. „Zatím jde o investici ve výši asi šest milionů eur, tedy 160 milionů korun,“ sdělila LN Inna A. Koňušinová, manažerka mormonské společnosti FamilySearch International pro východní Evropu, Střední Asii a Balkán. „Teď máme v Česku 11 kamer – stanovišť, která archiválie digitalizují. Celosvětově jich máme v archivech, muzeích či knihovnách přes 300,“ dodala. Za tuto práci chtějí mormoni jediné: nechat si po kopii od nafocených pramenů.

„Každé ráno musím znovu kalibrovat fotoaparát,“ říká Lenka Urbanová, zaměstnankyně pražské firmy Iron Mountain. V lovosickém okresním archivu má od ledna vyhrazenou místnost třikrát tři metry. Je pátek ráno a právě fotografuje evidence obyvatel z roku 1939 až 1945 v Úštěku na Litoměřicku. Disk s fotografiemi pak jednou týdně posílá do Německa, kde jí auditoři schvalují kvalitu snímků. Pokud se jim něco nezdá, knihu nechají nasnímat znovu.

Firmu, pro kterou Urbanová pracuje, si najali právě mormoni. Elektronické kopie českých archivů shromažďují v Německu a pak je posílají do Ameriky. Celkem už se jedná o více než 40 milionů snímků se záznamy z let 1450 až 2013.

Vlnu zájmu Čechů o vlastní minulost dokazuje i loňský průzkum NMS Market Research pro neziskovou organizaci Post Bellum, podle nějž si 86 procent lidí myslí, že je důležité znát své kořeny, a asi polovina z nich si je zjišťuje.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.