Lidovky.cz

Holičské umění, whisky a muzika na jedné palubě. ‚Krev patří k holení‘

Česko

  14:04
PRAHA - S nebo bez? Třídenní strniště, knír, plekance, nebo pořádný dřevorubecký plnovous? „Vždy záleží na obličeji, každému sedne něco jiného. Nedá se říct, že by dneska byl určitý střih vousu vyloženě trendy,“ říká holič Pavel Holub z pražského Tony Adam’s barbershopu. A dodává, že máme v Praze určitě přes deset míst, kde dostane zákazník skvělé služby holičského řemesla.

Masáž tváří je součástí servisu. foto:  František Vlček, MAFRA

Holubův kolega zrovna napíná prstem kůži na tváři svého zákazníka. Druhou rukou z napnutého povrchu z pod prstu pomocí nakloněné shavetty s tenkým ostřím tahem oholí pruh vousů. Zákazník leží nehybně v holičském křesle podobně jako u zubaře. Čtvrteční večírek na lodi Cargo Gallery na Náplavce spojil v Glenfiddich Razor Night holení, whiskey a muziku.

Ostré břity shavetty. Holičovo soustředění.
Ve čtvrtek se konal holičský festival Glenfiddich Razor Night.

Shavetta

Shavetta je holící nástroj. Funguje podobně jako břitva. Břity v podobě přepůlených žiletek jsou vyměňující.

Je to vlastně takový intimní zážitek. Komu dovolíte sahat na svoji vlastní hlavu a tvář? „Se zákazníkem si vždy podám ruku a prohodím pár slov. Ideální stav je, když se zákazník uvolní a důvěřuje svému holiči. Atmosféra a oboustranné naladění se na stejnou vlnu je důležitější než by se mohlo zdát,“ popisuje Holub.

Je nepřehlídnutelné, že mnoho mužů už má vous precizně upraven, přesto na holení i na whiskey se stojí neustále fronty. Lidé se baví, sledují holičský um, nebo tančí na country kapelu Adrian T. Bell, na svůj Dj set se připravuje Mardoša z Tatabojs.

Říznul Holub už někoho? „No jasně, a hodněkrát. Ale zatím se mi nepodařilo nikoho říznout pořádně,“ popisuje dále holič. Během holení jsou drobné ranky běžná věc, na kůži je spousta nerovností. „Trochu krve k tomu zkrátka patří,“ směje se. Samozřejmně jsou holiči připraveni s dezinfekcemi a hojivými olejíčky. Rozhodně se ale nejedná o žádná „jatka“.

‚Nedotknutelný knír‘. Superman má knír a nesmí si ho oholit

Pokerovaní holiči z řad Tony Adam’s, Good Times i zahraniční návštěva, dvě skotské holičky, všichni jsou úžasně soustředění, precizní a čistotní. Není hezčí pohled, než na člověka, který s ladností ovládá své řemeslo.

„Spousta našich zákazníků jsou cizinci. Dokonce si udělají objednávku klidně měsíc dopředu, když ví, že se podívají na dovolenou do Prahy,“ říká Pavel. Střih vlasů a holení vousů se v Praze pohybuje cenově okolo sedmi set korun. Na západě jsou samozřejmě ceny někde úplně jinde.

„Citím se znovuzrozený, jako když vylezu z vody,“ sahá si muž na tvář. Pravě s širokým úsměvem vztává z holičského křesla. Holiči mají práci až do rána.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.