Lidovky.cz

Skupina Knížák se představuje

Kultura

  10:46
PRAHA - Umělecké seskupení Guma Guar představuje v pražské galerii Vernon projekt s názvem Milan Knížák Podivný Kelt. Výstava je kritikou Knížákova působení na domácí umělecké scéně a také upozorňuje na komercializaci umění. K tomuto účelu se Guma Guar přejmenovala na skupinu Milan Knížák.

Knížákovský artefakt. Jedno z děl ve fiktivní expozici v pražské galerii Vernon. foto: Lidové noviny

Seskupení Guma Guar se v novém projektu inspiruje osobou a pracemi výtvarníka a ředitele Národní galerie Milana Knížáka. Jeden ze členů skupiny Milan Mikuláštík vysvětluje, že Milana Knížáka zvolili proto, že si osobuje až nezdravě mnoho moci. „Kurátor Marek Tomin nás oslovil, abychom připravili vlastní expozici. O nás je známo, že jsme dosud odmítali svoje díla prodávat a vymezovali jsme se proti současnému úzkému propojení umění a byznysu. Takže jsme se rozhodli, že tématem naší první výstavy bude komerce jako taková,“ vysvětluje.

Prostě jsme si na Knížáka zahráli

Galerie Vernon se nachází poblíž Veletržního paláce, který Guma Guar považuje za symbol Knížákovy moci. „Je nepřijatelné, že on jako praktický umělec je ředitelem Národní galerie a z těchto mocenských pozic poškozuje umělce, kteří mu z různých důvodů nevyhovují. To je střet zájmů, který by jinde nemohl projít. A jedna z nejskandálnějších věcí je jeho vlastní socha přímo před Veletržním palácem. Jiná věc je, že jeho tvorbu a postoje z konce šedesátých let považujeme za zajímavé, dnes je ale jen člověk, který svou moc zneužívá.“

 Podle Mikuláštíka je expozice fiktivní, pravý je jen Knížákův životopis. „Nepochybně by ho takto nesepsal, ale údaje v něm uvedené jsou pravdivé. Prostě jsme si na něj zahráli a nabízíme průřez jeho tvorbou devadesátých let. Je to radikální citace a to je zcela legitimní umělecký postup.“

 Výstava Milan Knížák je prodejní a ceny jsou poměrně vysoké. Mikuláštík říká, že když se díla prodají, peníze poputují do fondů nově založené Ceny Milana Knížáka. Guma Guar si prý zahraje na ČEZ a bude tak podobně přerozdělovat vybrané peníze.
Skupina také našla pro svůj projekt novou právní formu existence. „Jako Guma Guar jsme se rozpustili a ustavili se znovu jako umělecká formace Milan Knížák - těžko nás za to může někdo napadat. Možná je to stejně absurdní, jako když Milan Knížák kupuje od Milana Knížáka díla do Národní galerie a na smlouvě figuruje jako ředitel a výtvarník.“

Guma Guar se netají, že jde o provokaci, zároveň však poukazuje na nedávné Knížákovo ocenění skupiny Ztohoven: „Je to srovnatelné a uvidíme, jak bude Milan Knížák progresivní, když se to týká i jeho. Zda náhodou nebude mít dvojí metr,“ řáká Mikuláštík.

Seskupení založilo stránku Milan Knížák na internetu (my space), také zvalo na vernisáž jménem nové formace. „Nebylo málo těch, kteří na to skočili, a také se čtyři dny před otevřením ozvala paní Knížáková a tázala se nás, co to má znamenat. Vysvětlili jsme jí to a pozvali jsme ji i manžela na vernisáž. Odmítla s tím, že manžel tvoří momentálně v plenéru, a vyslovila názor, že jde o provokaci. Řekla, že k nám někoho pošle, aby to zkontroloval. Je pravda, že se tam při instalaci pár neznámých lidí motalo.“

Autor jakožto držitel úřední moci

Kurátor Marek Tomin soudí, že nejdůležitějším tématem, které výstava zkoumá, je problém autorství, zejména pak ve světě, který je plný komerce. „I samotná umělecká scéna je dnes zkomercializovaná. Instalace zároveň zkoumá, jaká je role autora jakožto umělce, ale také jako držitele úřední moci,“ dodává.

Umělecko-aktivistická skupina Guma Guar vznikla v Praze v roce 2003. Od svého založení se zabývá kritikou systému a ironizováním mediálního světa.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.