Lidovky.cz

Pohyb v umění proti konvencím

Kultura

  11:27
PRAHA - Tvůrčí tendence, které jsou stranou hlavního proudu současného výtvarného umění a trhu s uměním, chce představit mezinárodní trienále, které pořádá Národní galerie. Jeho téma zní Re-reading the Future (Nové čtení budoucnosti) a podle hlavního kurátora Tomáše Vlčka je jeho cílem potřeba nalézt nové čtení toho, co je současné umění a současná kultura.

Ukázka z Bienále moderního umění konaného roku 2005. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

„To, jak dnes uvažujeme o umění, předznamenává budoucnost,“ říká ředitel Národní galerie Milan Knížák, který je prezidentem mohutné přehlídky. Zúčastní se jí na dvě stovky umělců z mnoha zemí, kteří vyhověli záměru pořadatele uvést „nové projevy umění, které se v mnoha ohledech odlišují od dosud vládnoucích konvencí modernismu a postmodernismu“. Podle Knížáka chce trienále nastolit diskusi, jež bude reagovat na změny ve společnosti. „Někdy se zdá, že je příliš umělců, příliš informací, až by se dalo říci, že umění zabíjí umění.“

Potřeba komunikace
Tomáš Vlček připomíná, že současné změny civilizace jsou hlubší, než dokážeme rozpoznat, a že právě umění je vůči nim citlivé. Za podstatné aspekty trienále prohlašuje zdůrazněnou potřebu komunikace a vědomí pomíjivosti, efemérnosti umění.

Přehlídka stovek děl především evropských umělců zahrnuje různé žánry a rozmanité formy nejen z výtvarné oblasti, ale také hudby, divadla, filmu a videa, literatury, fotografie či architektury. Výstavy ve Veletržním paláci a paláci Kinských jsou koncipované se zjevnou velkorysostí k autorům i jejich projektům, jež se leckdy rozrůstají třeba až do sociologické roviny.

Většinou jde o kritickou reflexi
Úroveň prací je nestejná, takřka bezvýhradně však prozrazují kritickou reflexi společnosti, v níž tvůrci žijí, mají humor, někdy uplatňují nadsázku, při pozorném pohledu se občas (ne vždy) vysleduje i přesah od pouhého nápadu ke sdělení.

Kromě osmnácti kurátorských projektů vystupují i dva větší výstavní celky. Projekt mladých výtvarníků z pěti metropolí (Prahy, Helsink, Krakova, Lisabonu a Sofie) nazvaný Mobility si všímá přesunů rolí mezi tvůrcem a společností prostřednictvím nových výrazových forem. Na pohyb, světlo a čas, tedy připomínku kinetického umění, se soustřeďuje jiný výstavní celek s názvem Pohyb jako poselství. Připraven je rovněž alternativní program a Team trienále, určený mladým od 15 do 19 let.

Po dvou přehlídkách pořádaných jako bienále (2003 a 2005) se NG rozhodla pro tříletý odstup, který mezinárodnímu týmu kurátorů umožňuje důkladnější přípravu. Od Evropské unie získala příspěvek prostřednictvím programu Culture 2007, který je novým programem kulturní spolupráce v EU pro období 2007 až 2013 a „podpora mezinárodní mobility osob pracujících v kulturní oblasti“ je jedním z jeho cílů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.