Lidovky.cz

Byla jednou jedna kapela...

Kultura

  10:12
V Praze v pondělí vystoupí jedna z nejúspěšnějších a nejoblíbenějších současných kapel světa, britská čtveřice Coldplay. Představí své nové album Viva la Vida or Death and All His Friends.

Českým fanouškům představí 22. září album Viva la Vida or Death and All His Friends skupina Coldplay. foto: EMI

Celý příběh čtyř mladíků původem z Londýna zní jako z pohádky. Ačkoliv jejich pramálo originální hudba nikdy nebyla o moc víc než (zdařilá) kombinace vlivů U2, Radiohead a Travis, za svou kariéru dokázali vyrobit množství hitů s takovou samozřejmostí, jako by všechny stadiony světa byly postaveny jen pro ně.

Po dvou EP na konci 90. let triumfovali velkým debutem Parachutes. Hity Don’t Panic, Shiver, Sparks a zejména Yellow jim přinesly instantní slávu a celé desce také Grammy za nejlepší alternativní album. Následující nahrávkou A Rush of Blood to the Head (2002) v úspěšném tažení pokračovali, ke Grammy přidali další dvě (opět za nejlepší desku a za nejlepší píseň roku Clocks), rozšířili zástupy fanoušků po celém světě a užívali si náklonnosti hudební kritiky (tedy kromě věčně nespokojeného, vyhlášeného serveru Pitchfork Media, který desky zhodnotil jako velmi průměrné).

Sedmnáct zemí světa
Třetí deska X&Y byla o poznání horší, ale stále ještě dost dobrá na to, aby jejich status superhvězd udržela. Ostatně se 8,3 milionu prodaných kusů se stala nejlépe prodávanou nahrávkou na světě v roce 2005. Že jim Pitchfork udělil hodnocení 4.9/10, nikoho neodradilo, zejména když britský tisk pěl ódy aColdplay dokázali zaplnit každý prostor, který si ve svém turné vybrali, několik dnů za sebou. V hudbě se Coldplay posouvali jen nepatrně. Asi největším vzorem v začátcích jim byli krajané Radiohead – odtud zřejmě pochází i označení „alternativní“, ačkoliv Coldplay jsou spíše typickým příkladem čistého, nicméně vkusného středněproudého poprocku.

S U2 mají společnou schopnost napsat píseň, která bude ohromovat svou majestátností, a zároveň bude osobní, křehkou baladou. Zpěvák, kytarista a pianista Chris Martin má ohromě líbivý, měkký, vysoký hlas a charisma– podobně jako frontman skotských Travis Fran Healy. Na X&Y dostali Coldplay víc elektroniky, ale podstata jejich hudby – v kytaře a pianu – zůstala zachována. Na novinkové desce se zlehka nechávají ovanout vlivy Španělska a Latinské Ameriky. Ostatně první část názvu, Viva la Vida, pochází z díla Mexičanky Fridy Kahlo. Nicméně samotný obal desky je podobiznou slavného obrazu Svoboda vede lid na barikády, symbolu francouzské revoluce, od Eugena Delacroixe. Název i obal desky má určitě ambice oslovit nejednoho intelektuála; škoda, že právě ti mainstreamovým popem Coldplay opovrhují nejvíc.

Ne že by je kapela potřebovala. Nejenže se s novinkou objevila na vrcholu žebříčku v 17 zemích světa a singl Viva la Vida byl jedničkou na obou stranách Atlantiku. Samotného alba se v prvních deseti dnech prodalo více než půl milionu kopií a dlouhou dobu bylo nejstahovanější na internetu (legálně; ovšem i nelegální kopie pravděpodobně zvysoka překonaly rekord). Proč ne? Noví Coldplay jsou příjemný, elegantní pop, za nějž se žádné rádio nemusí stydět.

Coldplay jsou opatrní na to, jak se s jejich skladbami zachází. V minulosti odmítli milionové smlouvy napoužití jejich skladeb v reklamách (mj. na kolu nebo oblečení). „Nedokázali bychom žít s tím, že jsme význam našich písniček takhle prodali,“ řekl v jednom rozhovoru Martin. Kapela aktivně podporuje Amnesty International, účastnili se také kampaní Make Trade Fair nebo Make Poverty History.

V posledních letech dávají Coldplay 10 % všech svých zisků na charitu. Vzhledem k jejich popularitě aúspěšnosti se jedná o statisíce a miliony. Baskytarista Guy Berryman to jednou komentoval: „Dokážeme lidi upozornit na různé skutečnosti. Není to zas taková námaha. A pokud je v našich silách pomoci, pak to uděláme.“
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.