Lidovky.cz

Žádná divadla už nezbouráme

Kultura

Švýcarská trojice The Young Gods se vrací a se svou akustickou show vystoupí na čtyřech koncertech i v Česku. 2. rijna v Brne (Fléda), 3. a 4. v pražském Paláci Akropolis a 6. října v Ústí nad Labem (Národní dům). Frontman Franz Treichler mluvil o své „nové“ kapele.

Elektronické léto, akustický podzim. Frontman The Young Gods Franz Treichler. foto: Nudevinyl

Kdy jste tuto „akustickou“ myšlenku v kapele začali brát skutečně vážně?
V době, kdy jsme ukončili první, experimentální, ale kupodivu velmi úspěšné akustické miniturné po Švýcarsku. Čítalo pár zastávek a čím víc jsme hráli, tím víc nás to bavilo a v této netradiční roli jsme se zlepšovali. Už to přestávala být je legrace nebo nějaké cvičení... Chtěli jsme to nějak zvěčnit.
 
Přesto album vyšlo až po roce a půl...
Záměrem bylo natočit klasické koncertní album. Tak jsme to nahráli, ale upřímně řečeno, nebylo to nic moc. Bylo to vlastně dost špatné. Byli jsme si jistí, že to ve studiu dokážeme nahrát mnohem lépe. Ještě jsme s tím tedy chvíli počkali a do studia jsme pak šli, až když jsme byli skutečně sehraní. Bavilo nás to čím dál víc. Nebránil bych se použít klišé, že tahle naše akustická podoba v průběhu času uzrála jako víno. Čím starší, tím lepší.

The Young Gods v ČR:
2.10. - Brno, Fléda
3.10. - Praha, Palác Akropolis
4.10. - Praha, Palác Akropolis
6.10. - Ústí nad Labem, Národní dům

Jste známí předeším jako pionýři elektronické industriální muziky, kterou takto tvoříte od svého vzniku v polovině 80. let. Jak jste dospěli k této odlišné hudební poloze?
Byla to kombinace mnoha faktorů. Naše motivace dělat hudbu vždycky stála na přítomnosti jakéhosi "momentu překvapení". Dřív jsme, Al a já, hráli na kytaru mnohem víc. Ale když přišla na hudební trh elektronika a počítače, byla to obrovská novinka. A také obrovská příležitost, jak začít tvořit něco úplně nového. Najednou jsme mohli skládat muziku úplně jinak. Nemuseli jsme se zabývat třeba laděním nástrojů a podobnými věcmi... mohli jsme komponovat ze samotných zvuků. Což pro nás v té době byl ten "moment překvapení". A nejen pro nás, ale i pro publikum. Každá skladba našich prvních desek byla odlišná, měli jsme ohromnou paletu různých variací. A ani my sami jsme netušili, co přijde příště, jaká bude další skladba nebo další album. Tato akustické poloha je součást celého pokračujícího procesu. Nepoužívám slovo koncept, protože v našem případě byla ta proměna instinktivní.
 
Několik takových proměn už ve vaší kariéře proběhlo, ale nikdy nebyly tak výrazné.
Ano, občas jsme se soustředili na nějaký převládající prvek a v tomto duchu komponovali celé album, třeba rock na TV Sky, nebo více elektroniky jako byla deska Second Nature. Teď přišla řada na akustické kytary, je to pro nás trochu návrat k samotným kořenům a byli jsme zvědaví, jak to může znít. Nevíme, co bude dál, jak dlouho se u "dřeva" zdržíme.
 
Nestýská se vám po elektronice a samplech?
Ne! My totiž naše "klasické" elektronické koncerty děláme dál. Obě tyhle aktuální podoby střídáme, ale je pravda, že ta akustické je teď pro nás zajímavější, objevujeme v ní věci, které jsme dříve neznali. Nechceme ale ustrnout a náš zvuk se dál snažíme rozvíjet dál. Navzájem se posloucáme, chceme to vylepšovat a obměňovat... Je to zcela jiný přístup, souvisí s tím třeba i míra soustředění nebo atmosféra. Je to velmi zvláštní.
 
Pro album Knock on Wood jste předělali vaše starší písně. Nechcete teď pro tento nový zvuk napsat taky zcela nové?
Když jsme hráli akustické koncerty a nahrávali desku, byli jsme velmi zabráni do hudby a do způsobu, jak ji nově interpretovat. Seběhlo se to docela rychle, takže nebyl čas na to, abych napsal nové skladby. Ale setlist stále rozšiřujeme a nevylučuji, že se v budoucnu ještě nějaká akustické deska s novými písněmi vydá. Navíc je zajímavé sledovat rozdíly mezi akustickými a elektrickými verzemi.
 
Poslední desky jste vydali na labelu Mike Pattona Ipecac. Název vaší kapely je podle jména EP od Swans jménem Young Gods. Michael Gira, bývalý frontman Swans, si později založil label stejného jména. Nepřemýšleli jste někdy, že byste nějakou desku vydali tam? Bylo by senzační, kdyby The Young Gods vyšli na labelu Young God.
Upřímně? Ano, přemýšleli jsme o tom v souvislosti s nadcházející deskou, kterou nechceme vydat na Ipecacu. Snad se dostaneme i k tomu, abychom Michaelovi desku poslali. Měli jsme to udělůat možná hned zpočátku, teď, když už je album venku, je asi příliš pozdě, že? Příště.
 
The Young Gods měli vždycky výraznou vizuální podobu. Co čeho se přetransformovala tahle energie?
Do hraní. Pódiová show je v případě akustických koncertů velmi skromná a jednoduchá. Žádná agresivní světla, žádné speciální efekty. Snažíme se vytvořit více intimnější atmosféru a sázíme na přirozenost, která by měla odrážet hudbu. Mnoho starších fanoušků bývá skeptických, ale zákon zachování energie, myslím, musí platit. Jsou to vlastně pořád stejné písničky, je to jen jiný úhel, jak na ne nahlížet.
 
Myslíte, že se změnilo vaše publikum?
Pokud můžu soudit, určitě vidím i „nové tváře“. Víte, fanoušci, co nás znají, často přivedou i své kamarády nebo rodinu, o kterých ví, že jim klasické hlasité koncerty moc nesedí, ale tady mají jistotu, že z půlky vystoupení neutečou. Jistěže platí i to, že náš současný, akustický přístup je lidem víc otevřenější a oslovuje větší posluchačskou skupinu. A kromě toho si teď můžeme vybírat i menší, komorní kluby a dokonce různá divadla, protože tato komorní  muzika se k nim hodí dokonale. Pochybuju, že bychom se na některá místa dostali s naší starší, elektronickou produkcí. Nějaké menší divadlo bychom mohli svým zvukem i zbourat.
 
I celý papírový obal nové desky koresponduje se zvukem, nemám pravdu?
Ano, určitě to také souvisí. Chtěli jsme udělat něco kompletně recyklovatelného, víte. Žádný plast, žádné umělé látky, pokud to výroba dovolí. Škoda, že ještě nikdo nevymyslel papírové CD disky... My se vždycky snažili spojit hudební stránku s tou vizuální. Někdy máme celé speciální boxy, teď je to digipack. Co bude příště, nevíme.
 
Jak současná podoba The Young Gods ovlivní vaši hudbu v budoucnosti?
Začali jsme pracovat na novém materiálu, kde budou zahrnuty jak elektronické, tak i akustické písně a pokusíme se vytvořit něco vlivem obou přístupů. Určitě bychom chtěli "zpátky" všechny naše samply a počítač a tyhle věci, ale nechceme se vzdát ani španělek. Bude to pro nás trochu experiment.
 
Téměř všichni členové Young Gods měli nějaké projekty. Méte na své bokovky ještě vůbec čas?
Mám dojem, že se všemi bočními projekty už jsme skončili. Ano, určitě to bylo zajímavé a i na zvuku The Young Gods to mělo pozitivní dopad, protože jsme přinášely nové nápady a myšlenky a přístupy, ale na druhou stranu nám to bralo hodně času a energie. To byl trochu problém, protože kapele, kterou společně tvoříme přes dvacet let, jsme se chtěli věnovat na 100 procent. Snad někd v budoucnu se k některým vrátíme, ale v této chvíli jsme je stopli. Stejně tak já už se nevěnuji ani produkci. Zkrátka na to není čas.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.