Lidovky.cz

Před 150 lety se narodil sir Doyle

Kultura

  9:44
EDINBURGH/PRAHA - Před 150 lety, 22. května 1859, se narodil anglický spisovatel sir Arthur Conan Doyle, duchovní otec bezesporu největšího a nejslavnějšího detektiva všech dob - Sherlocka Holmese.

Arthur Conan Doyle foto: Gutenberg.orgReprofoto

Původním povoláním byl lékař a o geniálním detektivovi udivujícímu brilantní dedukcí, holdujícímu dýmce a tříbícímu si myšlenky hrou na housle napsal šest desítek románů a povídek, které zastínily zbytek jeho rozsáhlého literárního díla.

Kromě holmesovského cyklu napsal rovněž další dva detektivní romány (Tajemství zámku Cloomberu a Skutky Rufflese Hawa), dvojici vědeckofantastických románů Ztracený svět a Jedovatý pás a množství romantických historických příběhů. Je také autorem třinácti her, řady historických prací o dobových válečných konfliktech a spiritistických spisů.

Zemřel ve věku 71 let 7. července 1930 na selhání srdce ve svém domě v Crowborough ve východním Sussexu.

Boj za spravedlnost
Pro členy holmesologických společností, kterých je po světě několik set, je renesanční osobností, která ovládala mnoho oblastí lidské činnosti, i ztělesněním gentlemanství a boje za spravedlnost. "Doyle je pro mě člověkem, jehož si neustále vážím. Kdo si přečte jeho dopisy či novinové články, zjistí, že to byl společensky angažovaný a čestný člověk, když viděl páchat bezpráví, hluboce se ho to dotklo a jako rytíř ve zbroji vyjel na pomoc," říkáprezident České společnosti Sherlocka Holmese Aleš Kolodrubec.

Doyle bývá spolu s Edgarem Allanem Poem pokládán za zakladatele detektivního žánru. Poe však skutečných detektivek napsal jen pět, zatímco Doyle napsal čtyři romány a 56 povídek, které tvoří základ holmesovského kánonu, připomíná Kolodrubec. Měl však daleko větší ambice, než být jen autorem detektivek.

První příběh o Holmesovi, Studii v šarlatové, Doyle knižně vydal v roce 1888, prvním českým překladem byl Pes baskervillský, nejprve časopisecky a poté v roce 1903 knižně. Od té doby vycházejí příběhy o slavném detektivovi a jeho věrném souputníkovi Watsonovi i v češtině neustále, jen od počátku 90. let 20. století vyšlo přes čtyři desítky titulů a další jako zvukové nahrávky.

Česky vyšly také už v mnohých překladech jeho mystické příběhy, ne však historické romány. Velmi známý je také jeho román Ztracený svět z roku 1912, kterým se Doyle zařadil mezi klasiky science fiction vedle Julese Vernea a H. G. Wellse. "Mezi čtenáři je stále velký zájem o viktoriánskou Anglii, romantické příběhy a vztah dvou přátel," míní český holmesolog. Své příznivce podle něj mají klasické detektivky, které se obejdou bez násilí, ale naopak v sobě skrývají tajemno i gentlemanství.

Od detektivky ke spiritismu
Zmíněné hodnoty spolu s láskou k detektivce vedly i k založení České společnosti Sherlocka Holmese v roce 2000, snahy o její založení ale začaly už v 60. letech. Vůbec první dva podobné spolky vznikly ve 30. letech v Londýně a New Yorku.

Členové holmesovských společností se nejen scházejí při soutěži z pokuřování z dýmky či pořádání besed na holmesovská témata, ale zabývají se i rozkrýváním zajímavostí z Doylova díla. Česká společnost tak za svůj největší objev považuje potvrzení existence české papírny. V povídce Skandál v Čechách, která se sice v Čechách neodehrává, ale jsou v ní odkazy na české země, Holmes podle vodoznaku určil, že důležitý papír byl vyroben v Chebu.

O existenci tamní papírny se dlouho nevědělo, o zaniklé továrně se dozvěděl až nedávno jeden z českých holmesologů. Papírna na břehu Ohře vyráběla ruční papír až do roku 1904, na jejím místě je dnes přehrada. "Dnes jen tušíme, kde pod hladinou jsou zbytky té papírny," říká Kolodrubec. V roce 2007 svůj objev prezentoval český spolek 60 zahraničním kolegům. "Byli jsme rádi, že holmesologům s dlouho tradicí můžeme ukázat něco zajímavého," doplnil.

Zmínka o české papírně podle Kolodrubce opět svědčí o Doylových znalostech z mnoha oborů a jeho velkém rozhledu. Ač vystudoval medicínu, již na střední škole začal mít velkou zálibu ve vyprávění a jako dvacetiletý v roce 1879 vydal svou první povídku.

Působil ale i jako válečný zpravodaj, byl aktivní v politice a zasazoval se za dodržování práva protiprávně odsouzených. Věnoval se také sportu, byl jedním z prvních automobilistů v Británii. "Díky němu se ve Švýcarsku rozvinulo lyžování," připomíná Kolodrubec. Ke konci života se Doyle obrátil ke spiritismu a stal se jeho šiřitelem, napsal o něm celou řadu článků a publikací.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.