Lidovky.cz

Nový festival klasické hudby nahradí zkrachovalý Pražský podzim

Kultura

  13:18
PRAHA - V Praze bude nový festival klasické hudby. Ponese název Rozhlasový podzim a jeho prolog 11. září a potrvá do 30. září. Potvrdil to ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) Jan Simon.

Melvyn Tan foto: Associazionemusicalefrugoni.comReprofoto

Soukromá hudební přehlídka bude zaměřená výhradně na rozhlasová tělesa. Její pořadatelé využili volného termínu i stejného generálního sponzora, jež po sobě zanechal zkrachovalý Pražský podzim. "Pražské publikum bylo v této době zvyklé chodit na koncerty Pražského podzimu.

Za součinnosti se stejným sponzorem, což je Zentiva, se nám podařilo zorganizovat sérii pěti koncertů, které jsou jasně profilovány směrem k rozhlasovým tělesům," uvedl Simon s tím, že pořadatelé chtějí vytvořit novou tradici opřenou o veřejnoprávní rozhlasy a festival rozšířit.

Simon se domnívá, že by přehlídka neměla být vnímána jako konkurent Pražského jara, Prague Proms nebo Dvořákovy Prahy a je přesvědčen, že pražské publikum bude nabídku reflektovat. "Důležitý bude obsah festivalu, pokud bude dostatečně kvalitní a přivede zajímavé interprety a dramaturgii, určitě své posluchače najde," míní.

Žádný finanční tok
Festival financují soukromé subjekty, pražský magistrát ani ministerstvo kultury se na rozpočtu nepodílejí. Hlavním pořadatelem je vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis a.s. Veřejnoprávní rozhlas je hlavním mediálním partnerem. "Neprobíhá mezi nimi žádný finanční tok. Pokud se festival má konat, tak výhradně z privátních peněz, nikoli od koncesionářů," tvrdí Simon.

Jakým rozpočtem přehlídka disponuje, nechtěl Simon prozradit. Příspěvek generálního partnera pokryje rozpočet z 80 procent. Pražskému podzimu dávala Zentiva několik let každoročně zhruba 17 milionů korun. Loni v září od festivalu odešla, údajně kvůli jeho častým skandálům.

Rozhlasový podzim budou podporovat i veřejnoprávní instituce ze zahraničí. "Rozhlasům nejde prioritně o zisk, ale o prezentaci, a možná to nám pomohlo se dostat na jinou cenovou úroveň," konstatoval Simon. O zářijový termín v pražské kulturní sezoně, který se po Pražském podzimu uvolnil, měl zájem i intendant festivalu Dvořákova Praha Vladimír Darjanin. Ten se od července stane ředitelem České filharmonie. Dvořákova Praha bude letos trvat přibližně dva týdny do 4. září, příští rok by se měla přesunout zcela na září.

Až do 2012
Nový rozhlasový festival si tak bude muset vybrat pozdější podzimní termín. S tím Simon počítá a o dalších kapacitách Rudolfina od roku 2010 prý jedná. Plány mají údajně pořadatelé připraveny do roku 2012. Jak Simon prozradil, hodlají festival rozšířit i na komorní ansámbly a sólisty, kteří mají určitou vazbu na rozhlasové instituce v rámci Evropské vysílací unie (EBU). Tím by se měl podle Simona festival odlišovat od dalšího festivalového tuzemského provozu.

Startovací ročník Rozhlasového podzimu nabídne podle Simona například vystoupení Symfonického orchestru maďarského rozhlasu z Budapešti a Komorní filharmonie holandského rozhlasu z Hilversumu. Přijede mimo jiné maďarský pianista Jenö Jandó a jeho singapurský kolega Melvyn Tan. Festival zahájí orchestr rozhlasové a televizní stanice Mitteldeutscher Rundfunk s uznávaným německým violoncellistou Danielem Müllerem-Schottem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.