Lidovky.cz

Brünova mise v USA: stát se největší superstar od doby Hitlera

USA

  10:26
Kazašský reportér Borat katapultoval komika Sashu Barona Cohena mezi celebrity. Ten tak nemusel chodit pro téma svého dalšího filmu -Brüno - daleko. Kult celebrit je terčem „satiry“ v excentrické komedii. Pokud Borata žalovala kazašská vláda za urážku národa, Brüna by měli žalovat diváci za mizerně odvedenou práci.

Bruno foto: Universal Studios

Baron Cohen je výjimečný komik. Kariéru si vybudoval na osobité inovaci letitého trendu v komedii - gagu s prvky slapsticku a satiry a s dokumentaristickou kvalitou, realizovaného na účet nic netušících civilistů. Baron Cohen je na konci řetězce, který vede od Skryté kamery přes mockumenty Michaela Moora až k Jackass.

Jeho talent pro převtělování se do postav mu umožnil posunout metodu o kousek dál. Postupně vypiplal tři alter ega - rakouského homosexuálního moderátora Brüna, tupého rapera Aliho G a Borata. Ti pak, každý po svém, konfrontovali nesmyslnými otázkami a "trapným" chováním zástupce intelektuálních elit, prominenty či obyčejné lidi. Zpovídaní se domnívali, že jde o seriózní rozhovory, a nestačili se divit. Expert na terorismus třeba otázce, jestli je problém, že 99 procent psů používaných k hledání výbušnin nemluví anglicky.


Být slavný jako Hitler
Všichni postupně dostali filmovou podobu. Aliho G Indahouse zaregistrovali jen fanoušci. Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu se stal fenoménem. Reportér jedoucí napříč USA za "nevěstou" Pamelou Anderson a odkrývající po cestě antisemitismus v americké společnosti vydělal v USA závratných 133 milionů dolarů a Baronu Cohenovi zajistil Zlatý globus. Bylo tak nevyhnutelné, že se v kinech bude promenovat i výstřední moderátor show Fankyzeit Brüno. I přes módní kreace a přehnaně zdůrazňovanou homosexualitu ale nepoutá zdaleka takovou pozornost jako Borat. A právem.

Stejně jako Borat i Brüno se vydává do USA. Jeho cílem je stát se "největší superstar od doby Hitlera". Což ho vede od show, v níž je hlavní postavou jeho penis, přes domlouvání míru na Blízkém východě až k rozhodnutí stát se heterosexuálem. V cestě napříč Amerikou ale podobnost mezi filmy končí.

Hodnocení LN

2 / 5

Brüno
USA 2009
Režie: Larry Charles
Scénář: Sasha Baron Cohen, Anthony Hines
Kamera: Anthony Hardwick
Hudba: Erran Baron Cohen
Hrají: Sasha Baron Cohen, Gustav Hammarsten
Distribuce v ČR: Bontonfilm
Premiéra v ČR: 6. 8. 2009

V představách Barona Cohena má Brüno dvě mise - kritiku homofobní společnosti a zvráceného kultu celebrit. Selhává hlavně v tom druhém. Zatímco za Boratovými eskapádami se skrýval satirický tón, Brüno většinou končí u prvoplánové provokace nebo u konvenčního songu s Bonem a Eltonem Johnem. Že má Baron Cohen slavné známé, se rozumí samo sebou, jejich předvádění na plátně vyznívá jako snobismus, ne jako satira.

Jako Borat, jen ne vtipný Po premiéře v Británii se producenti rozhodli sestříhat film tak, aby byl přístupný od patnácti let, namísto původních osmnácti. Reagovali tak na nízkou návštěvnost. Dobrá strategie, která ale měla přijít dřív. Pubescenti jsou totiž publikum, kterému je Brünův humor šitý na míru. Namísto podvratné břitkosti volí tu nejsnazší cestu infantilního vtipu, jenž se opakuje v různých variacích. (Což ale neznamená, že by některé gagy nebyly velmi vtipné.)

Brüno jako by hřešil na slabost části publika, která se raději, než by riskovala nařčení z homofobie či nedostatku humoru, uchýlí k debatám o tom, jestli je Brüno urážlivý, nebo progresivní. Od každého trochu, záleží, kdo se dívá. V každém případě se ale v takových debatách ztrácí fakt, že je mizerně odvedenou prací Barona Cohena a jeho týmu. Na ja.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.