Lidovky.cz

Festivalu evropského filmu ve Francii kraluje Miloš Forman

Kultura

  15:43
PAŘÍŽ - Hudba je podle režiséra Miloše Formana ve filmu možná důležitější než pronesené slovo. Řekl to u příležitosti začínajícího 11. festivalu evropského filmu v Essonne jižně od Paříže, kde je čestným hostem.

Miloš Forman foto: AFP

"Hudba je ve filmu stejně důležitá, ne-li důležitější než slova, protože se dotýká přímo vašich emocí, zatímco slova se obracejí na váš intelekt," prohlásil sedmašedesátiletý umělec, který na festivalu představí mimo jiné svá největší díla jako Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy nebo Amadeus. Diváci budou mít možnost vidět také zfilmované divadelní představení Dobře placenou procházku vyrobenou v České republice, které se do sítě francouzských kin jen tak nedostane, protože nemá svého distributora.

"Natočil jsem Amadea v Praze, ale s americkým štábem. Teď, jak jsem se vrátil (k natočení Dobře placené procházky), mě práce s českým štábem opravdu dojala. Musel jsem v sobě dusit emoce, abych se mohl stoprocentně soustředit na práci. Byl to ale opravdový emocionální výlet," podotkl Forman, který trvale žije v New Yorku. Svůj názor na význam hudby režisér uvedl do souvislosti právě s filmy Vlasy nebo Amadeus, kde hrála zásadní roli a herci se museli učit zpívat.

Na pospas kdejakému blbci
"Poznal jsem politický a ideologický nátlak v komunistické zemi a komerční, který visí nad režiséry ve Spojených státech. Dávám zdaleka nejvíc přednost komerčnímu tlaku, při kterém závisíte na divákovi, před ideologickým, kdy jste vydáni na pospas kdejakému blbci," sdělil také Forman.

Oscarový režisér měl začít brzy natáčet v Německu a ve Francii film o mnichovské dohodě z roku 1938, jehož předlohou se stala kniha francouzského spisovatele Georgese-Marca Benamoua Mnichovský přízrak. Výrobu ale zbrzdil zatím nedostatek peněz. Na scénáři Forman spolupracoval s dramatikem a bývalým českým prezidentem Václavem Havlem. Dnes večer se Forman v rámci festivalu, který potrvá do 24. října, setká se scénáristou Jeanem-Claudem Carrierem, který napsal scénáře k třem jeho filmům: Valmont, Taking Off a Goyovy přízraky.

Instituce potřebujeme, aby nám pomohly
Forman ve svých filmech vždy předváděl osobnosti, které se bouřily proti institucím. Sám je rebelem i fatalistou v jedné osobě, napsal dnes francouzský list Le Figaro. "Vždy jsem ukazoval postavy, které se bouřily proti institucím. Nikdy proti institucím nevyhrajeme, ale pokud proti nim přestaneme bojovat, necháme se ovládnout jejich mocí, a to je totalita," prohlásil Forman.

"Nikdy se nezbavíme toho paradoxu: instituce potřebujeme, vytvořili jsme je, aby nám pomohly žít všem pohromadě. Nakonec se ale vždycky začnou chovat, jako kdybychom jim měli sloužit, a ne naopak. Je proto zapotřebí si uchovat možnost vzdorovat útlaku. Je to ale nekonečný boj," dodal sedmašedesátiletý režisér pro Le Figaro.

Kam až zajít k uchování míru?
Jeho nejnovější film, Dobře placená procházka, jej zavedl zpátky do Prahy a k hudbě. "Je to jazzová opera 60. let, zfilmovaná na jevišti, sentimentální výlet do mého mládí," podotkl Forman. Jestliže neuvažuje o tom, že by se z New Yorku vrátil do Prahy natrvalo, rád se tam schází se svými starými přáteli, a to zejména s dramatikem a bývalým českým prezidentem Václavem Havlem. Společně zpracovali adaptaci Zámku Franze Kafky a spolupracovali na scénáři k filmu o Mnichovské dohodě z roku 1938, jehož předlohou se stala kniha francouzského spisovatele Georgese-Marca Benamoua Mnichovský přízrak.

Forman připomněl, že tato historická událost je fiktivně brána z úhlu pohledu francouzského premiéra Edouarda Daladiera, kterého po letech navštíví česká novinářka. "Film zkoumá jeho dilema: Kam až zajít k uchování míru? Nakolik nechat rozbujet zlo? Je to komplikovaná osobnost, racionální člověk, který skutečně nevěděl, jak se zlem zacházet. Chápu jeho tragédii," řekl režisér.

Navzdory věhlasu autorů vázne výroba filmu na nedostatku financí. Francouzský ministr kultury Frédéric Mitterrand slíbil, že snímek podpoří. Podle Le Figaro fatalista Miloš Forman neztrácí svou ironii: "Pustit se do francouzsko-britsko-německé koprodukce o Mnichovu, to možná není právě pohodlné," reagoval.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.