Lidovky.cz

Spor o rukopis Kafkova Procesu se vyostřuje. Izrael na něj vznáší nárok

Kultura

  18:13
MARBACH/TEL AVIV - Spor o originál rukopisu románu Proces významného pražského německy píšícího spisovatele 20. století Franze Kafky se dále vyostřuje. Německý literární archiv v Marbachu dal na vědomí, že nevidí důvod k vydání rukopisu, na který vznáší nárok Izrael.

Franz Kafka foto: Reprofoto

Ředitel izraelské Národní knihovny Šmuel Har Noy v pátek v listu Haarec vznesl požadavek na vrácení rukopisu Procesu, což by podle něj napravilo přetrvávající historickou nespravedlnost.

Ředitel archivu v Marbachu Ulrich Raulff dnes ale zdůraznil, že rukopis byl před více než 20 lety legálně získán na aukci v Londýně "před očima světové veřejnosti". Har Noy je přesvědčen, že výhradně Izrael má právní nárok na rukopis, který za zhruba dva miliony dolarů prodala soukromá osoba - někdejší sekretářka Kafkova přítele Maxe Broda, Esther Hoffeová.

Právník Národní knihovny Meir Heller řekl, že německý archiv v době, kdy rukopis Procesu získal, věděl, že je kolem něj problém. "Pokrytecky ale lpí na tvrzení, že ho nabyl legálně." Raulff dnes vyjádřil nad výroky izraelských zástupců "rozhořčení" a zdůraznil, že legitimita nabytí rukopisu archivem v Marbachu nemůže být nijak zpochybněna. Když prý archiv Kafkův rukopis vydražil 17. listopadu 1988 u londýnské aukční síně Sotheby´s, nebyl proti tomu vznesen žádný nárok. V Marbachu je rukopis Procesu k dispozici pro mezinárodní bádání, zdůraznil Raulff.

Případ budí v Izraeli o to větší pozornost, že Proces a další případné Kafkovy rukopisy a písemnosti jsou v současnosti v Tel Avivu dokonce předmětem soudního řízení. Národní knihovna bojuje o práva na Kafkovy neznámé texty ve snaze zabránit tomu, aby je dvě postarší dědičky prodaly do ciziny.

Začátkem října nařídil izraelský soud dvěma dcerám zesnulé Hoffeové zpřístupnit horu dosud utajovaných písemností obsahujících možná kromě Brodových textů a dokumentů i ztracené rukopisy Franze Kafky. Max Brod nesplnil poslední přání svého přítele Kafky a po jeho smrti spisovatelovy rukopisy nespálil. V roce 1939 s nimi přicestoval do Tel Avivu a před svou smrtí v roce 1968 je svěřil své sekretářce Hoffeové. Ta zemřela v roce 2007 ve věku 101 let. Až do smrti se bránila snahám státních archivářů prohlédnout dokumenty z Kafkova odkazu, přičemž si přišla na miliony prodejem některých z nich.

Kvůli právním sporům se dosud nemohou obě dcery a dědičky Hoffeové, které přežily holokaust a je jim nyní kolem 80 let, ujmout celého svého dědictví.To zahrnuje i peněžní odkaz v milionové výši, nemovitosti a šperky. Jedna z dědiček prý přitom žije v bídě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.