Lidovky.cz

Levicové názory, řízené střely, lubrikační gely... Slam poetry je zpátky

Kultura

  9:01
PRAHA - Fenomén Slam poetry brázdí Českem na celostátní úrovni již sedmým rokem. V deseti regionálních kolech se rozhoduje o postupu deseti finalistů do velkého brněnského finále. Letošní regionální kolo v Praze se uskuteční 11. listopadu v prostoru NoD / Roxy.

Slam poetry: Andreas G. foto: Reprofoto

"Má vina / made in China / levicové názory / made in China / lubrikační gely / made in China / řízené střely / made in China / ambiciózní politička / made in China / made in China made in China made in China / všechno někde končí a jinde začíná..." zní jeden ze slamových refrénů Bohdana Bláhovce, mj. vítěze loňského regionálního kola Slam poetry v Praze. Tehdy zvítězil, aby na následném celostátním finále v Brně spáchal v podstatě slamovou sebevraždu v přímém přenosu, když záměrně trojnásobně přesáhl povolený časový rámec na jedno slamové vystoupení.

Jen freestyle nestačí
Zatím jediným celostátním vítězem ve Slam poetry, který vzešel z pražského kola, je Jakub Foll, jenž v celostátní konkurenci uspěl v roce 2007. V minulém roce se tento borec probojoval do finále opět, ale vítězství mu těsně ukradl Jan Jílek z Olomouce. Mezi oběma aktéry je na první pohled jasný rozdíl v přístupu ke slamování. Zatímco Foll více improvizuje a využívá kouzla okamžiku a svých hereckých zkušeností, Jílek má svá vystoupení textově vybroušena do pevného tvaru. Oba tyto rozdílné trendy jsou dnes v české slam poetry jasně patrné.

"Poprvé jsem uspěl s tzv. freestylem, pak jsem zjistil, že jen freestyle nestačí – zvlášť tehdy, když se to slamerovi před vámi nevyvedlo, nemáte na co reagovat a chybí atmosféra. Teď je trend dělat všechno freestyle, a tak mám čím dál větší chuť si něco připravit od začátku do konce. Udělat to profi. Je tu pak ale riziko, že lidi budou volat: Fůůj – připravený!" komentuje tuto situaci úspěšný pražský slamer René Jahoda, několikanásobný účastník finále i nejrůznějších exhibicí.

O získání si přízně diváků
Jaký je recept na to, stát se úspěšným slamerem? Slamer na podiu pracuje jen sám se sebou a svými verši. Vše, co má k dispozici, je v textu a v jeho těle. Zapojuje tedy také pohyb, mimiku, někdy beatbox, někdy rap, někdy rozkládá slova, někdy improvizuje, někdy doslova pluje s textem. To všechno v téměř sportovní atmosféře sálu plného diváků, kteří mají za úkol se k jeho vystoupení nahlas vyjadřovat. A to i během samotného výstupu.

Slam je totiž zhusta o získání si přízně diváků, kteří jsou interpretům jedinou porotou – výkony bodují náhodně vybraní diváci. Publikum to samozřejmě baví – povzbuzuje své favority, ale špatný interpret může být doslova a do písmene z podia vypískán. Ke sportovnímu klání se přibližuje také jedno z mála pravidel, které slam poetry má – dodržení pevného časového rámce. Každý interpret má na jedno vystoupení přesně tři minuty, přičemž se soutěží zpravidla ve dvou kolech. Atmosféru v sále, bez níž by slam nebyl slamem, navíc udržuje moderátor.

V Praze se slamuje nejen o postup do brněnského finále (5. prosince, klub Fléda), ale také o odměnu 1000 Kč. Borci, kteří se pravidelně účastní pražských slamů, jsou například mezinárodními zkušenostmi opředený Bohdan Bláhovec, stejně tak slamerka Masha, beat boxeři Cossiga a Dowis, nebo neustále experimentující Básník Ticho. Přihlášky do regionálního kola v Praze se přijímají na e-mailu slam.praha@centrum.cz. Více o slam poetry najdete na http://www.slampoetry.cz , na Youtube nebo na Facebooku http://www.facebook.com/slampoetry.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.