Lidovky.cz

Scott vypráví vlastní verzi Robina Hooda. S 'gladiátorem' Crowem

Kultura

  17:52
PRAHA - Zapomenout na všechno, co dosud slyšeli o slavném zbojníkovi Robinu Hoodovi, mají prý diváci nového amerického snímku věnovanému této legendě anglických dějin. Režisér Ridley Scott v něm vypráví vlastní verzi známého raně středověkého příběhu; nyní za pomoci australského oscarového herce Russela Crowea (Gladiátor).

Robin Hood (2010). foto: ČTK/AP

Snímek představila novinářům v Praze distribuční společnost Bontonfilm, která ho do českých kin uvede od 13. května.

I další aktéři téměř dvou a půlhodinového projektu si už vyzkoušeli, jaké to je držet v ruce vlastního Oscara. Ať už to je producent Brian Grazer (Čistá duše), scenárista Brian Helgeland (L. A. Přísně tajné) či herci Cate Blanchettová (Letec) a William Hurt (Polibek pavoučí ženy).

Ve filmu nebo v televizi se Robin Hood objevil už přibližně třicetkrát. Až na výjimky se všechny verze držely ustáleného klišé, ve kterém figurovali mocí posedlý šerif z Nottinghamu, jeho všehoschopný poskok Guy of Gisburne, spanilá a bezbranná panna Mariana a především bezstarostný a odvážný lukostřelec Robin z Locksley. Ani jednu z těchto zažitých představ však Brian Helgeland ve scénáři příliš nešetřil. Režisér navíc film vybavil akčními scénami, brutálními jako byl středověk, a rychlými střihy při zaznamenávání bitevních scén.

Lučištník Robin se stane očitým svědkem smrti krále při obléhání francouzského hradu a spolu s několika kumpány se rozhodne na vlastní pěst dostat se po letech trmácení světem co nejrychleji domů do Anglie. Ocitá se v hrabství Nottingham, které ovládá bezskrupulózní šerif (Matthew Mcfadyen). Málokdo se mu dokáže vzepřít, jednou z výjimek je Lady Marion (Cate Blanchettová), která spravuje panství svého tchána (Max von Sydow), zatímco její muž bojuje za krále. Situace se zhorší po Richardově smrti, když na trůn nastoupí slabý král Jan s dvorním našeptávačem Gisbornem (Mark Strong), který tajně osnuje francouzskou invazi do země. Ve chvíli nejvyšší nouze ale přichází doba hrdinů, jako je Robin, kteří se pokusili naplnit prázdné pojmy typu právo, spravedlnost a národní hrdost.

"Chtěli jsme, aby Robin Hood byl středověkou verzí Gladiátora. Proto jsme si vybrali Ridleyho Scotta. Asi jen on dokáže natočit tak autentický, historicky věrný a přitom divácky atraktivní velkofilm," prozradil v distribučních materiálech producent Grazer.

Robin Hood (2010).

Odvážné příběhy Robina Hooda byly po desetiletí součástí anglické literatury. Tento typický příběh přežil a byl předáván z generace na generaci, byť trochu pozměňován, protože každá doba ke svému vyvíjejícímu se vzoru něco připojila. A tak co začalo jako ústně předávaná legenda, skončilo jako scénář. Natáčení Robina Hooda v Anglii a Walesu zachycuje období od smrti krále Richarda I. v roce 1199 až do podpisu Magny Charty v roce 1215. Líčí, co se dělo předtím, než byl slavný zbojník vyštván do lesů. A tak konec filmu je vlastně začátkem pro tucty dalších, které už byly natočeny.

Příběhy Robina Hooda patří mezi nejstarší anglickou ústně dochovanou historii, táhnoucí se daleko zpátky do období 9. století s pověstmi o Robinovi až k písemné zaznamenané formě balad z 15. až 16. století. Na plátně ho dosud ztvárnili Douglas Fairbanks, Errol Flynn, Sean Connery i Kevin Costner.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.