Lidovky.cz

Do Písku se na festival nad řekou sjíždějí filmaři

Kultura

  21:00
PRAHA - Průkopníci kinematografie, francouzští filmoví klasici, polští provokující režiséři, čeští a slovenští představitelé nové vlny, ale také Jára Cimrman „naživo“ v divadle i trojrozměrně na výstavě, koncerty v Altánu – to vše a víc slibuje ode dneška do 5. srpna Festival nad řekou.

Loňský ročník Festivalu na řekou navštvívil i Terry Gilliam foto: festivalnadrekou.czReprofoto

Přestože slavnostní zahájení teprve druhého ročníku v Písku narozeného Festivalu nad řekou je v píseckém kině Portyč naplánováno na sobotní podvečer (od 17.30 hodin), festivalové dění začíná už v pátek. Otevírá se například výstava Fotografie polských studentů Jindřicha Štreita v Galerii Centra kultury, je připravena vernisáž expozice Proměny sestavená z fotografií Marka Škarpy a Petra Kurečky, kteří loni mapovali první Festival nad řekou.

Program je sice především filmový, témata byť letitá, přesto aktuální se však od filmů samotných mají odvíjet i v diskusích k nim. Ke každému cyklu, jako jsou například Polský film morálního neklidu či retrospektiva Belle Époche aneb Zrod filmu, se chystá širší program.


Sedm polských režisérů – Piotr Andrejew, Tomasz Zygadło, Jerzy Domaradzki, Janusz Kijowski, Ryszard Bugajski, Janusz Zaorski – se zúčastní besedy o vlivu polského filmu s aspektem morálních prohřešků a váhání jedinců na tvorbu filmařů zemí Visegrádu (česko-slovenské tvůrce v ní zastoupí režisér Dušan Trančík).

Bouřlivou dobu přelomu 19. a 20. století ukáže blok 22 snímků v mnoha případech uváděných u nás jen zřídka či prakticky vůbec ne. Zachytily čas opojení novými možnostmi lidstva – technickými objevy, novou hudbou i divadlem, dychtivým očekáváním budoucích výbojů, jež ale záhy zmrazila světová válka.

Cyklus Diagnóza času se vrátí k základním titulům československé kinematografie. Uvede filmy Obžalovaný, Organ, Psychodráma, Návrat ztraceného syna, Dvacátý devátý, Nejistá sezóna, Byli jsme to my?, Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba, Záviš, kníže pornofolku pod vlivem Griffithovy Intolerance a Tatiho Prázdnin pana Hulota aneb Vznik a zánik Československa (1918–1992), Zoufalci, 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna, Cinematerapie.

Dramaturg cyklu Jan Lukeš zve na svou Diagnózu času jako na "Malou panoramu našich životů posledního půlstoletí" a slibuje prostřednictvím vybraných titulů "možná psychodrama a možná i kinoterapii".

Mladý festival v Písku má ambice zaujmout nejen množstvím projekcí. Protože ústředním tématem druhého ročníku je Belle Époche, využili organizátoři možnosti zařadit do programu jejího nezpochybnitelného představitele Járu Cimrmana. Připomenou ho v Dialozích času a nabídnou pokus o vyčerpávající prezentaci jeho života a díla: v divadle (Divadlo Járy Cimrmana uvede hru České nebe v Centru kultury 1. 8. v 19.00), filmu (Nejistá sezóna, Centrum kultury 2. 8. ve 20.30) a na výstavě (Život a dílo JC: Prácheňské muzeum od 1. 8.). Cimrmanovská nadílka je zároveň vzpomínkou na Ladislava Smoljaka.

Koncerty písničkářů se odehrají v Altánu v sadech. Jiří Dědeček, který se léta věnuje i interpretaci francouzských šansonů, vystoupí v sobotu; jeho koncert doplní cyklus Francouzský film. Dramaturgie festivalu předpokládá, že i vystoupení dalších – Natalie Kryžné (1. 8.), Lenky Dusilové (2. 8.), Ivana Hlase (3. 8.), Vladimíra Merty (4. 8.) či kapely Bek Ofis vyvolají v divácích asociace s cykly Polský film morálního neklidu a Dialogy času.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.