Lidovky.cz

Národní galerie vystaví mistrovská díla Moneta a Warhola

Kultura

  5:00
PRAHA - Národní galerie (NG) vystavuje díla Clauda Moneta, Andyho Warhola, Vasilje Kandinského a dalších světových umělců. Podle ředitele galerie Milana Knížáka výstava vycházející ze zápůjček vídeňské Albertiny vhodně doplňuje stálou expozici NG z vlastních sbírek a zúročuje spolupráci NG a Albertiny.

Monet-Warhol - Mistrovská díla z muzea Albertina a Batlinerovy sbírky v Národní Galerii. Na snímku obraz Jezero s lekníny, jehož autorem je Claude Monet. foto: ČTK

Ačkoli z Vídně do Prahy přicestovalo 80 děl světových autorů, která zatím v Česku vystavena nebyla, podle Knížáka výstava výjimečná není. Sbírky NG jsou prý stejně kvalitní.

Narážel tím na připomínky některých novinářů, že Národní galerie dosud výstavy takto významných autorů nepořádala, a Češi tak jezdili například právě do vídeňské Albertiny. S tím Knížák nesouhlasí, podle něj galerie dlouhodobě význačná díla vystavuje. "Naše sbírky, třeba francouzská sbírka a sbírka mezinárodního umění, nejsou o nic méně kvalitní, naopak máme díla, která jsou světově naprosto unikátní, máme asi nejlepší sbírku raného Picassa na světě," řekl Knížák.

Monet-Warhol - Mistrovská díla z muzea Albertina a Batlinerovy sbírky v Národní Galerii.  Na snímku soubor Elektrické křeslo od Andyho Warhola.

Krok k výchově českého diváka
Knížák je toho mínění, že by lidé měli jezdit za díly tam, kde jsou, a že by se sbírky neměly příliš stěhovat z místa na místo. Na druhou stranu aktuální výstavu považuje za významnou pro výchovu českého diváka. "Naše obecenstvo ještě nenašlo cestu k umění, česká společnost je v tomto směru trochu nevychovaná," řekl Knížák novinářům.

Proto výstava děl přivezených z Albertiny vhodně doplňující české sbírky může prý posloužit jako "krok k výchově českého diváka". Výstava Monet - Warhol má podtitul Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky. Manželé Batlinerovi jsou advokáti z Lichtenštejnska, kteří celý život kupovali umělecká díla. V roce 2007 věnovali svou významnou sbírku Albertině. Ze souboru asi 300 děl Baltinerovy sbírky jich kurátoři Tomáš Vlček a Olga Uhrová vybrali na osm desítek.

Podle Vlčka všechna vybraná díla spojuje jejich kvalita a zájem o barvu. V Batlinerově sbírce chybí konceptuální umění.

Monet-Warhol - Mistrovská díla z muzea Albertina a Batlinerovy sbírky v Národní Galerii. Na snímku dílo Bez názvu, jehož autorem je Robert Longo.

Za hodnotná díla se zaručil stát
Díla vystavovaných autorů jsou v současné době taháky světového trhu s uměním, na aukcích dosahují závratných částek. Uspořádat takovou výstavu v Národní galerii přesto nebylo pro příspěvkovou organizaci tak finančně náročné, jak by se zdálo. Hodně prý pomohli sponzoři. Především se ale podařilo získat takzvanou státní záruku - to znamená, že galerie nemusela platit pojištění - za díla se zaručil stát. To podle Knížáka zatím není zcela standardní a ředitelé národních galerií se prý nyní snaží prosadit na úrovni EU, aby byly takové záruky snadnější.

Díky dobré spolupráci mezi Albertinou a NG byla díla zapůjčena bez poplatku, hradily se pouze provozní náklady. Národní galerie s Albertinou dlouhodobě spolupracuje, česká galerie půjčila v minulosti do Vídně mnoho důležitých obrazů ze svých sbírek, mimo jiné od Vincenta van Gogha nebo Pabla Picassa.

Ředitel Albertiny Klaus Albrecht Schröder novinářům řekl, že je rád, že byla díla zapůjčena právě do Prahy. Navazuje se tím podle něj na dobré vztahy střední Evropy z minulosti. Albertina si tím prý navíc dělá v Praze reklamu. Další výhodou je, že se díky vývozu osmdesátky děl z Vídně uvolní v Albertině místo na velkou výstavu Michelangela. Z podobných důvodů se podle Schrödera vyvážejí díla z Albertiny třeba do Asie.

Výstava ve Veletržním paláci se veřejnosti otevře ve středu a potrvá do 7. ledna. Základní vstupné bude činit 200 korun. Lidé si budou moct prohlédnout na 80 děl významných světových umělců 20. a 21. století - uvidí například slavné Lekníny impresionisty Clauda Moneta, obrazy fauvisty Henriho Matisse, představitele ruské avantgardy Kazimira Maleviče a či zástupců surrealismu Reného Magritta a Maxe Ernsta.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.