Lidovky.cz

Kdo krade Jeffu Koonsovi balonkové pejsky? Umělec se chce soudit

Kultura

  9:48
Když se soudí současní umělci o to, kdo komu ukradl nápad, dá se tušit dlouhý proces plný komplikovaných disputací. Ty mohou z logiky paragrafů zběhnout až do světa filozofie umění i jednoduchého selského rozumu. Předmětem sporu mohou být na první pohled úplné prkotiny. Zvlášť pokud se jedná o tvorbu, která své motivy přebírá z pop kultury nebo z běžného života.

Boj o psa. Balonový pejsek Jeffa Koonse v nadživotní velikosti v Museu moderního umění v New Yorku foto: Profimedia

Americký umělec Jeff Koons patří k silné generaci postmoderních umělců osmdesátých let minulého století. Proslavil se tím, že přebíral podobu existujících předmětů a posouval je do jiného materiálu nebo jiného měřítka, například odléval nafukovací čluny z bronzu. Jeho fotografie z cyklu Made in Heaven mohli čeští diváci vidět i na loňské výstavě Decadence Now.

Čtěte také:


Mimo desítky jiných objektů a obrazů od roku 1994 také vytvářel sérii soch Balonkových pejsků. Za základ mu posloužila pouťová atrakce: Z nafouknutého balonkového "salámku" lze ukroutit nejrůznější zvířátka, včetně stylizovaného nejvěrnějšího přítele člověka. Tento banální motiv z efemérního materiálu Jeff Koons převedl do podoby více jak třímetrové sochy z pochromované oceli s dokonale vyleštěným zrcadlovým povrchem. Vystavoval je v Metropolitním muzeu v New Yorku nebo před rokem na velké retrospektivní výstavě ve Versailles. Varianty Balonkového pejska zakoupila a vlastní řada světových galerií.

Park Life je malá galerie a obchod s designovými výrobky v San Francisku. Mimo jiné prodává zarážky na police s knihami v podobě nafukovacích pejsků. Ty jsou, podle názoru Jeffa Koonse, zcizením jeho vlastního nápadu. Pejsky na knížky pocházejí od společnosti Imm Living v Torontu, která vyrábí různé legrační hrnečky a designové hračky. I ta obdržela výhružné dopisy od Koonsových právníků. Možným důvodem, proč se slavný umělec něčím podobným vůbec zabývá, je skutečnost, že on sám vytvořil a ve velkém prodává malé verze Balonkového pejska z pokovovaného porcelánu. Ty mají výšku jen 25 centimetrů a lze je koupit za lidovou cenu 400 dolarů. V tomto segmentu trhu si oba předměty mohou skutečně konkurovat.

Jamie Alexander, spolumajitel obchodu Park Life, tvrdí, že oba předměty jsou nesrovnatelné. Knižní zarážky jsou odlity z plastu, mají matnou barvu a nejsou tak "přefouknuté" jako lesklé sochy Jeffa Koonse. Navíc se neprodávají jako umění, ale užitkový předmět. Nehledě na jejich podobu, účel a cenu však Jeff Koons tvrdí, že má na myšlenku nafukovacích pejsků v podobě sošky právní nárok. Jak to chce dokázat, to ale jasné není. Případů, kdy dva umělci dělají totéž, bychom v současném umění našly stovky. Naštěstí se právně neřeší. V jednom směru spor Koons vs. Park Life vyvolal okamžitou reakci: knižní zarážky byly v Park Life vyprodány.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.