Lidovky.cz

Van Goghův pokoj u vás doma? Google spustil virtuální galerii

Kultura

  15:25
LONDÝN/PRAHA - Společnost Google včera spustila webové stránky zobrazující díla mistrů, jež vystavují proslulé galerie světa. Díky panoramatickým záběrům je tak možné z pohodlí domova navštívit kupříkladu londýnskou Tate. Z českých galerií se do projektu zapojilo pražské Museum Kampa.

Google spustil internetový ArtProject foto: Reuters

Nejen toho, kdo někdy vystál frontu vinoucí se kolem bloku budov florentské galerie Uffizi, nadchne zbrusu čerstvý internetový projekt společnosti Google. Její zástupci včera v britské metropoli představili a slavnostně spustili internetové stránky Googleartproject.com, zobrazující mistrovská díla ze sedmnácti světových muzeí a galerií.

Van Goghův pokoj - grafika detailů Google Art Project

Pro zvětšení klikněte

Díky jedinečnému systému panoramatických snímků, kterými již Google před časem ohromil uživatele serveru Google Maps, je nyní možné v teple a pohodlí vlastního domova "projít" kromě dalších například newyorské Metropolitní muzeum umění, výstavní síně versailleského paláce, Muzeum Van Gogha v Amsterodamu či petrohradskou Ermitáž. Do projektu Google Art se zapojilo i pražské Museum Kampa.

Vydejte se na virtuální prohlídku kliknutím ZDE

Pozoruhodná je zejména kvalita obrazu a vysoké rozlišení, jaké se domácímu uživateli internetu nabízí. "Projekt lidem umožní zhlédnout celkem tisíc šedesát jedna uměleckých děl, a to v mimořádném detailu," zaznělo včera podle zpráv listu The Daily Telegraph v londýnské galerii Tate, odkud zástupci Googlu stránky slavnostně spustili.

U vybraných mistrovských kusů prý byly fotografické snímky pořízeny v rozlišení až sedmi miliard pixelů, což je rozlišení, které pozorovateli umožní studovat detaily, které by těžko sám spatřil v galerii pouhým okem. Na portálu Googleartproject.com si návštěvník nejprve zvolí muzeum, které jej zajímá, a pak si vybere, zda chce detailně prohlížet jednotlivá vybraná díla, a nebo si jen tak "brouzdat" po galerii s využitím googlovské technologie Street View.

Londýnská Tate Modern ve virtuálním provedení pomocí Google Street View

Ztráta návštěvníků galeriím nehrozí
"Projekt přináší muzeím a galeriím ochutnávku jejich digitalizované budoucnosti," nechal se včera slyšet ředitel galerie Tate sir Nicholas Serota. "Umělecké instituce budou moci úžeji spolupracovat a získávat si po celém světě nové příznivce," doplnil jej optimisticky ředitel britské Národní galerie Nicholas Penny. Oba jsou prý, stejně jako autoři projektu, z vlastní zkušenosti přesvědčeni, že lidé, kteří díla zhlédnou na internetu, je zatouží uvidět i ve skutečnosti.

"Vytvořili jsme projekt, který se - jak doufáme - stane fascinujícím zdrojem pozdvižení pro milovníky umění, ale také pro studenty," uvedl Amit Sood ze společnosti Google, který vzniku portálu šéfoval.

Zájem měla jen Meda Mládková
V České republice oslovila společnost kvůli zapojení do mezinárodního projektu hned několik uměleckých subjektů včetně Národní galerie. "Nakonec ale neměli zájem," uvedla podle zpráv ČTK Martina Laresová z české pobočky Googlu. Na výzvu odpovědělo jen Museum Kampa z pražských Sovových mlýnů.

Googleartproject.com - Museum Kampa

"Naše muzeum není nejkrásnější a nejdůležitější. Ale je ohromně důležité v jednom smyslu - soustřeďujeme se na periodu, kdy ruská vojska obsadila střední Evropu," vyzdvihla v rozhovoru pro ČTK zakladatelka muzea Meda Mládková program zaměřený na středoevropské umění 60. až 80. let 20. století. Zájemci z jiných koutů světa si tak mohou "zazoomovat" kupříkladu na malby Jiřího Načeradského a nebo se vydat na virtuální procházku Sovovými mlýny.

Mládková dodala, že si není jistá, zda jsou podobné projekty vždy prospěšné pro umění, ačkoliv pro Museum Kampa znamená účast na portálu Googlu značnou propagaci. "Jsou komerční, dělají něco, co má úspěch a bude to mít úspěch. Ale já jsem z tý starý školy, pro kterou umění znamenalo zkrášlení života. Když máte krásnější život, tak jste hodnější člověk. Umění je výchovná věc. To už pominulo. To už neexistuje," uzavřela.

Muzea a galerie, jimiž můžete "brouzdat"

1. Ermitáž, Petrohrad, Rusko

2. Versailleský palác, Versailles, Francie

3. Thyssen-Bornemiszovo muzeum, Madrid, Španělsko

4. Rijksmuseum, Amsterodam, Nizozemí

5. Metropolitní muzeum umění, New York, USA

6. The Frick Collection, New York, USA

7. Národní galerie, Londýn, Velká Británie

8. MoMA - Muzeum moderního umění, New York, USA

9. Galerie Uffizi, Florencie, Itálie

10. Muzeum Královny Sofie, Madrid, Španělsko

11. Museum Kampa, Praha, Česká republika

12. Obrazová galerie (Gemäldegalerie), Berlín, Německo

13. Stará nár. galerie (Alte Nationalgalerie), Berlín, Německo

14. Treťjakovská galerie, Moskva, Rusko

15. Galerie Tate Britain, Londýn, Velká Británie

16. Van Goghovo muzeum, Amsterodam, Nizozemí

17. Freerova galerie umění, Washington D. C., USA

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.