Lidovky.cz

Jeden svět začal cenou Homo Homini. Putuje do kyrgyzského vězení

Asie

  20:18
PRAHA - V odsvěceném kostele svaté Anny v Praze zahájila společnost Člověk v tísni 13. ročník festivalu filmů o lidských právech Jeden svět. Ještě před promítnutím prvního z více než stovky snímků letošní přehlídky sdružení udělilo tradiční ocenění Homo Homini. Tentokrát cena směřuje do kyrgyzského vězení. Laureát Azimžan Askarov tam má po loňském zmanipulovaném procesu strávit zbytek života.

Syn Azimžana Askarova přebírá cenu z rukou Šimona Pánka a Jaromíra Štětiny foto: ČTK

"Cenu dostává za neobyčejnou osobní odvahu, se kterou ve výjimečně těžkých podmínkách v poměrně odlehlé části jedné z provincií Kyrgyzstánu vede do jisté míry osamělý, a o to těžší boj za dodržování lidských práv a zákonnosti," uvedl ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. Věří, že ocenění obrátí na Askarova, který upozorňoval například na mučení lidí ve vazebních věznicích, pozornost. Spolu s Askarovem bylo k vysokým trestům odsouzeno i sedm dalších lidí.

Více o Azimžanu Askarovi:

Ocenění je tak symbolicky určeno i dalším obhájcům lidských práv v regionu centrální Asie, kde fungují jedny z nejrepresivnějších režimů světa, míní Pánek.

Loňské ocenění íránských studentů
Loni cenu dostali věznění íránští studentští vůdci Madžíd Tavakolí a Abdolláh Momení. Člověk v tísni tehdy symbolicky ocenil celé íránské proreformní studentské hnutí. Před dvěma lety získal cenu čínský disident Liou Siao-po, který loni dostal Nobelovu cenu za mír. Při jejím předávání nemohl být, a na podiu tak zůstala jen prázdná židle. Ta bude připomínat Lioua Siao-poa na všech letošních promítáních festivalu. Diváci také dostanou pohlednice, které mají posílat čínské vládě.

Workshop

Novinkou festivalu bude třídenní otevřený workshop zaměřený na vývoj, produkci a distribuci nejen lidskoprávních dokumentů s ohledem na nové trendy, díky nimž přestávají být klasická média jediným odbytištěm audiovizuální tvorby.

Festival letos uvede 104 dokumentů z téměř 40 zemí. Po 17. březnu, kdy v Praze skončí, bude pokračovat v dalších 33 českých městech.

Století atleti
V úterý večer projekce v paláci Lucerna nabídne německý dokument nazvaný Na stupních vítězů zařazený do jedné z hlavních programových kategorií Věku navzdory. Snímek nabízí citlivý a současně úsměvný portrét pětice hrdinů ve věku mezi 80 a 100 lety, jejichž životním koníčkem je vrcholová atletika.

V programu festivalu se objeví dokumenty o podobách korupce v putinovském Rusku či Berlusconiho Itálii. Uvedeni budou dva letošní kandidáti na Oscara. V hlavní soutěži uvidí návštěvníci festivalu například portrét bývalého šéfa ropného gigantu Jukos Chodorkovskij, který německý režisér Cyril Tuschi představil na Berlinale. Předloňský vítěz Jednoho světa Gianfranco Rosi přiveze snímek o fungování mexické narkomafie a její provázanosti se státním aparátem s názvem El Sicario - Pokoj 164.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.