Lidovky.cz

Pražské jaro zahájily ovace publika ve stoje

Kultura

  23:07
PRAHA - Neutuchající potlesk a ovace vestoje zakončily dnes zahajovací koncert 66. ročníku hudebního festivalu Pražské jaro ve zcela zaplněné Smetanově síni Obecního domu. Symfonický orchestr Pražské konzervatoře s dirigentem Jiřím Bělohlávkem na něm provedl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany.

Symfonický orchestr Pražské konzervatoře s dirigentem Jiřím Bělohlávkem uvedl 12. května v Praze cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast a zahájil tak 66. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. foto: ČTK

Erbovní skladba Pražského jara a kultovní dílo české hudby, které provází jeho úvod již po desetiletí, zazní na festivalu i 13. května.

Zahajovací koncert předznamenaly před Obecním domem fanfáry, které se rozezněly po celém náměstí Republiky. Na úvod pak Symfonický orchestr Pražské konzervatoře zahrál státní hymnu.

Smetanova Má vlast, připomínající historii a oslavující českou zemi a také ideje české společnosti konce 19. století, se uvádí na Pražském jaru téměř každoročně. Nehrála se pouze v roce 1948. Výjimkou jsou také dva roky 1946 a 2006, kdy byla uvedena až druhý den festivalu.

"Pro českého dirigenta má Smetanův cyklus Má vlast význam zcela zásadní. Ať již dílo miluje, či jej nechává chladným, nemůže se mu vyhnout. Je to podobná situace jako se stěžejními symfoniemi Dvořákovými - tato díla představují základní stavební kameny českého symfonismu," uvedl Bělohlávek, který se na Pražském jaru objevuje s různými orchestry pravidelně již od svého festivalového debutu v roce 1972.

Dnešní koncert v přímém přenosu mohli sledovat diváci České televize a posluchači Českého rozhlasu 3 Vltava.

Vystoupením orchestru tvořeného mladými posluchači konzervatoře nebo jejími absolventy, který zahrál v neobvykle velkém obsazení se 130 hráči, vyvrcholil tříletý cyklus oslav 200. výročí Pražské konzervatoře.

Symfonický orchestr Pražské konzervatoře hraje podle dirigenta Bělohlávka s maximálním nasazením a mladistvost hudebníků dává Mé vlasti ohromný náboj.

Slavný dirigent si pro svou účast kladl několik podmínek, mezi které patřilo například týdenní soustředění všech mladých hudebníků mimo Prahu.

To se nakonec uskutečnilo v Poličce, rodišti Bohuslava Martinů.

Pětašedesátiletý šéfdirigent Symfonického orchestru BBC v Londýně přijede na Pražské jaro s tímto orchestrem příští rok. Od září 2012 se poté ujme šéfdirigentského postu u České filharmonie.

Kromě hlavy státu Václava Klause s manželkou a vnoučaty zasedly dnes v sále také osobnosti pražské kulturní a politické scény, mimo jiné primátor Bohuslav Svoboda, ředitel Dvořákovy Prahy Vladimír Darjanin nebo hudebník Jiří Stivín s typickou pokrývkou hlavy. Nechybělo ani tradiční japonské publikum.

Letošní ročník prestižního festivalu nabídne 43 koncertů a sedm operních představení. Závěrečný koncert, na němž zazní Mahlerova Šestá symfonie v nastudování Berlínské filharmonie s šéfdirigentem Simonem Rattlem, se uskuteční 4. června.

Velký zájem je o zámořské orchestry z New Yorku a San Franciska a o vystoupení Pražské komorní filharmonie s houslistou a dirigentem Robertem McDuffiem. Očekávání vzbuzuje také kriminální melodram Pekelná komedie s hollywoodskou hvězdou Johnem Malkovichem v roli narátora a koncert 18. května v O2 areně, kde je na programu Symfonie č. 8 Gustava Mahlera.

Kompletní program nejnovějšího ročníku Pražského jara i informace o vstupenkách se nachází na www.festival.cz.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.