Lidovky.cz

Thajci se smiřují s Pařbou

Kultura

  10:00
BANGKOK/PRAHA - Komerčně nejúspěšnější komedie letošního roku, Pařba v Bangkoku, producentům dělá radost. Těžkou hlavu z ní ale mají obyvatelé Bangkoku, který je v ní vylíčen dost nelichotivě.

Kluci s oknem, nebo ještě s opicí? Bradley Cooper, Zach Galifianakis a Ed Helms v Bangkoku foto: Reprofoto

Americká komedie Pařba v Bangkoku přinesla producentům monstrózní tržby, během tří týdnů po celosvětové premiéře lidé za lístky utratili 430 milionů dolarů. V dějišti filmu snímek nicméně vzbudil reakce spíš smíšené, obyvatelé thajské metropole i místní úřady se ale se situací snaží vyrovnat stoicky nebo ji berou s humorem.

Pařba v Bangkoku, pokračování úspěšné komedie Pařba ve Vegas (původní názvy Hangover a Hangover Part II), popisuje strastiplné putování skupinky amerických svatebčanů, jak ve filmu zazní, "městem špíny".

Po probuzení v hotelu, jenž si koleduje o novou definici termínu "zaplivaný", se s bolavou hlavou a celonočním oknem pokoušejí najít nezletilého bratra nevěsty, jehož během nočního tahu ztratili. Vědí, že musí jednat rychle, protože jinak by chudáka chlapce mohl Bangkok pohltit.


Během pátrání narazí mimo jiné na transvestitního prostituta, opici, co dealuje drogy, užijí si legraci s mnichy, jsou seřezáni týmiž, ve filmu také zazní hodně na\rážek na sexuálně motivovaný obchod s dětmi – prý thajská specialita. Americký deník Wall Street Journal zjišťoval reakce thajských obyvatel na způsob, jímž jsou ve filmu vykresleni. Nesetkal se s velkým nadšením, spíš s rezignací nebo snahou brát věc s humorem.

Ředitel thajského úřadu pro turistiku Supol Sripan snímek sice neviděl, na výčet tematických elementů ale řekl: "Ano, takové věci u nás existují." Recenze místního deníku Bangkok Post ale film označila za "vulgární a stupidní – kinematograficky, geograficky i kulturně".

Apartmá pro smečku

Thajský byznys ale ve filmu vidí i reklamní příležitost. Hitem mezi pouličními prodejci se stalo tričko s replikou z filmu "Holla, city of squalor" ("Ahoj, město úpadku").

Místní pivovar se stal sponzorem thajského uvedení filmu s tím, že "pivo Singha je nejoblíbenější nápoj smečky" (tak si říká skupina protagonistů Pařby – pozn. red.).

Luxusní hotel Lebua, kde ve filmu "úřaduje" mezinárodní gangster Kingsle (Paul Giamatti), zařadil na nápojový lístek koktejl Hangovertini a nabízí hostům i apartmá Hangover pro pobyt až šestičlenných skupin, kde "plně zásobený minibar umožňuje mejdan ve stylu chlapíků z Pařby".

Světlo na konci tunelu pro místní činitele podle deníku představuje to, že snímek potvrzuje, že v Thajsku je možné natočit velkou americkou produkci. Pokud se jich podaří přitáhnout víc, třeba se mezi nimi najde i taková, jež ukáže realitu současného Thajska v příznivějším světle.


zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.