Lidovky.cz

Wagnerovské tabu padlo. Po 70 letech

Kultura

  19:30
BAYREUTH - Izraelský komorní orchestr provede v úterý v rámci tradičního letního wagnerovského festivalu v Bayreuthu na německé půdě orchestrální kus Richarda Wagnera Siegfriedova idyla. Prolomí tak téměř 70 let staré tabu, které se v židovském státě týká skladatele, který byl známým antisemitou a jehož dílo využili a obdivovali nacisté.

Izraelský komorní orchestr foto: Reprofoto

"Je načase oddělit Wagnerův světonázor od jeho umění," řekl dirigent Robert Paternostro k prvnímu provedení Wagnerova díla izraelským tělesem v Německu. "Wagnerova ideologie a antisemitismus byl hrozný, ale na druhou stranu byl velkým umělcem," řekl dirigent agentuře. "Cílem roku 2011 je oddělit člověka od jeho umění."

"Jsem přesvědčen, že je třeba svést dohromady obě strany - Izrael a Wagnera," řekl na tiskové konferenci v Bayreuthu dirigent a zároveň přiznal, že to nebylo snadné. Paternostro je sám Žid a jeho matka a další příbuzní prošli holokaustem.

Zkoušky musely být v zahraničí

V minulých letech se pokusy některých hudebníků v Izraeli hrát Wagnerovu hudbu setkávaly i s takovou reakcí posluchačů, že opouštěli na protest koncertní síně. Vzbudily také bouřlivé veřejné diskuse. Wagner je tabu i v izraelských státních médiích, které ho nehrají. Ani Paternostro nemohl zkoušet na koncert v Bayreuthu v Izraeli. Ještě pro to podle něj nedozrál čas.

I když Wagner zemřel o půl století dříve, než přišel k moci Hitler, nacistický diktátor byl jeho nadšeným obdivovatelem a využíval jeho stati pro vlastní teorie o německé rasové čistotě, připomíná agentura.

Neoficiální zákaz Wagnera se datuje v Izraeli od jeho vzniku v roce 1948. Izraelská filharmonie pod svým původním názvem Palestinský orchestr ho nastolila v roce 1938 po protižidovských pogromech v Německu.

Avni, Bartholdy a Mahler

Izraelský komorní orchestr na bayreuthském festivalu, který každý rok přitahuje hudební nadšence a celebrity, zahraje kromě Wagnera také hudbu izraelského skladatele Cvi Avniho a díla dalších dvou slavných židovských skladatelů, Felixe Mendelssohna Bartholdyho, narozeného v Německu, a Gustava Mahlera, který se narodil v Kalištích na Moravě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.