Lidovky.cz

NEJ HITY: Holky rohypnolky

Kultura

  7:00
PRAHA - "Žádný umělec není zodpovědný za své fanoušky," tvrdí Vilém Čok. To ovšem neznamená, že by fanoušci nemohli být zodpovědní za některé písně; respektive fanynky, v tomto případě.

Vilém Čok, zpěvák bez rohypnolových zkušeností foto: Reprofoto

Ten verš měl zpěvák a baskytarista v hlavě už delší dobu; inspiroval ho k němu kamarád Jiří Pém: "Holky - rohypnolky." Neznělo to špatně, ale... "Ale jak napsat text o holce, co baští rohypnol?" ptá se dodnes majitel rockově nejhýkavějšího hlasu na tuzemské hudební scéně.

Nakonec příběh přijel ze zahraničí; přivezly ho čtyři dívky ze Slovenska, které rohypnol osobně používaly - rozhodně však nikoliv pro sebe. Říkaly si "fanynky" a obrážely většinu koncertů tehdy tak poulární kapely Nová růže; tahle superskupina vznikla v roce 1988 a vedle Viléma Čoka ji tvořila muzikantská elita - kytarista Petr Roškaňuk, klávesista Ota Baláž a bubeník František Hönig. Leckdo tehdy věřil, že by tahle pichlavá květina mohla být konkurentem populární Lucie.

Rozhodně si hity jako Anděl fantazie či Giordano Bruno našly bezpočet příznivců z řad něžného pohlaví. I když s tou něžností je to sporné... "Po jednom koncertě jsme s našimi slovenskými obdivovatelkami pařili na baru, když z nich z ničeho nic vypadlo, že jsou uspávačky. Prostě žily z chlapů, které nalákaly na sexuální radovánky - na hotelu je poslaly do sprchy, mezitím jim namíchaly koktejl ze šampaňského a rohypnolu, takže když pánové usnuli jak dřeva, vybraly jim peněženky a nedotčeny odkráčely na další lov," vypráví s odstupem dvaceti let Čok a dodnes neskrývá svůj tehdejší šok.

Holky rohypnolky

Stalo se to v den kdy jsem měl škváry dost
Pohádal se s Janou, ach to Vám byla pitomost
Já ukul tajnej plán, hormonama k cíli hnán

Tak sem si řekl co s načatým večerem,
kámoši mně lákali, že totálně se ožerem,
jinej chtíč zvítězil, jak říkám jinej chtíč zvítězil

Holky rohypnolky, mají s ďáblem tajný spolky
Na oko chtěj Ti dát, ale Ty dřív budeš spát
Tak ty holky rohypnolky

Dlouhý nohy svůdnej úsměv v očích žár,
dohodnutá taxa a kvartýr je hned opodál,
šampáňo bumbám rád bez rohypnolu akorát.

Nemá cenu začít to moc rozvádět,
já se totiž nechci se svojí láskou rozvádět,
dál je to na každým z Vás, příjde draho tenhle špás

Setkání se mu vrylo do paměti. "Holky rohypnolky / mají s ďáblem tajný spolky / na voko chtěj ti dát / ale ty dřív budeš spát," zveršoval o pár let později do refrénu svou vzpomínku. Do hlavní role podvedeného kupce prodejné lásky obsadil v narativním příběhu sám sebe, dokonce použil i jméno své manželky: "Stalo se to v den kdy jsem měl škváry dost / pohádal se s Janou, ach to vám byla pitomost / já ukul tajnej plán / hormonama k cíli hnán. / Tak sem si řekl co s načatým večerem / kámoši mně lákali, že brutálně se sežerem / jinej chtíč zvítězil, jak říkám jinej chtíč zvítězil..."

Nikdy podle svých slov podobný příběh neprožil, ale přišlo mu přesvědčivější sepsat ho v první osobě - učinil tak ve stavu, který v písni musel ustoupit sexuální touze. "Pamatuji si, že jsem tehdy byl po solidní alkoholové pařbě - ale možná právě proto jsem měl text i hudbu za dvě hodiny hotové." Hotová však tou dobou byla už i Nová růže; rozešla se po vydání dvou desek koncem roku 1991. Vilém Čok následně na osm let propadl Deliriu; nebylo tremens, pouze jeho nová kapela - v roce 2000 její vůdčí osobnost usoudila, že dál už bude šlapat po sólové dráze.

Píseň tedy byla zařazena až v roce 1996 na desku, kterou vydala společnost Forte. Dostala prosté, ale slavné jméno: Vilém Čok. Holky rohypnolky byl jasný potenciální hit - stačilo k němu natočit videoklip, který by v rozporu s lékem s výrazným sedativním, anxiolytickým a myorelaxačním účinkem diváky rozhodně neuspával. Režie se ujal Plamens Jarov; nebyl ze známé části Prahy 3, ale z Bulharska. Téma i obsazení bylo dané, stačilo najít tři krásné modelky.

Řečeno slovy písně: dlouhý nohy, svůdnej úsměv, v očích žár. A navíc dvě z nich opravdu pocházely ze Slovenska. "Pěkné byly - jak ty uspávačky, tak ty buchty v mém klipu. Ale kdo ví, kde je jim dnes konec?" řečnicky se táže bývalý člen Pražského výběru při rozhovoru v jedné kavárně na Václavským Václaváku. A fatalisticky přiznává: "Bylo mi už tenkrát těch okradených nebožáků líto. Ale žádný konkrétní důkaz jsem v ruce tehdy neměl, tak co se dalo dělat? A dneska už je to beztak promlčené..."

Jak vznikaly české nej hity? Čtěte každé pondělí na serveru lidovky.cz/kultura

V pondělí 8. srpna: Hurikán (Dalibor Janda)

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.