Lidovky.cz

Erin Brockovich z Bosny končí bez happy endu

USA

  17:12
NEW YORK - Příběh informátorky Kathy Bolkovacové nedopadl tak dobře jako kdysi Erin Brockovichová. Nový film The Whistleblower (Udavač) vypráví příběh o bývalé pracovnici mezinárodních policejních sil v poválečné Bosně, která se snaží přimět vládní organizace, aby bojovaly proti obchodování s lidmi. Snímek se bude poprvé promítat ve Spojených státech v pátek.

Bývalá pracovnice mezinárodních policejních sil v poválečné Bosně (Rachel Weiszová), která se snaží přimět vládní organizace, aby bojovaly proti obchodování s lidmi. foto: Reprofoto

Film dostane pro diváka nečekaný rozměr, až zjistí, co Bolkovacovou potkalo po ukončení mise zvlášť ve srovnání s Brockovichovou, soudí agentura Reuters. Když hollywoodský snímek Erin Brockovich vstoupil v roce 2000 do kin, vykreslil příběh skutečné úřednice, která bojovala proti gigantické americké společnosti Pacific Gas and Electric Co, zodpovědné za znečišťování podzemních vod. Skutečná Erin Brockovichová se stala slavnou.

Bolkovacovou ale po odchodu z mise odmítla zaměstnat policie i několik bezpečnostních společností. Nyní pracuje jako dražitelka stavebního zařízení v Nizozemsku. "Mám skutečný život a skutečné místo, kde musím opravdu tvrdě pracovat," říká o své práci u společnosti Richie Brothers Auctioneers. V noci lobbuje u politiků za to, aby jí ponechali její skutečné pozadí policistky. "Protože to jsem já, svým srdcem jsem policistka," říká.

Obchod s dětskou prostitucí

Film The Whistleblower, kde roli Bolkovacové ztvárnila britská herečka Rachel Weiszová, vypráví příběh bývalé policistky z Nebrasky, která dostane práci v mezinárodní mírové jednotce v Bosně, zodpovědné za poválečnou rekonstrukci země v roce 1999.

Když dorazí na místo, zjistí, že OSN a zaměstnanci amerického ministerstva zahraničí jsou zapleteni do obchodu s dětskou prostitucí. Dívky mezi 12 a 15 lety jsou prodávány jako sexuální otroci ve východní Evropě. Film zároveň zdůrazňuje širší souvislosti, jako je policejní korupce a problémy s dodavateli vojenského materiálu do zemí, kde mají pomáhat s ukončením bojů nebo rekonstrukcí země.

Nízkorozpočtový thriller se inspiruje skutečným příběhem Bolkovacové, která napsala stejnojmennou knihu. Nový film ale mění několik detailů jejího pozadí a kombinuje charaktery několika skutečných lidí do jedné osoby.

Několik postav zůstává v souladu se skutečností jako Madelein Reesová (britská herečka Vanessa Redgraveová), která byla vedoucí jednotky pro práva žen.

Konec mírové mise

Bolkovacová byla propuštěna z mírové mise a následující dva roky byla bez práce. Ztratila tak i nárok na peníze z policejního penzijního fondu a musela absolvovat vzdělávací kurzy, neboť si přála pracovat jako policistka v New Yorku. Do Nebrasky se vrátit nechtěla, protože to považovala za krok zpět.

"Posledních deset let to bylo těžké," říká Bolkovacová. "Je to pro mě opravdu citlivé téma, když se zastavím a přemýšlím o tom. Vzpomínám si, že jsem se kvůli tomu několikrát zhroutila a plakala, když už to bylo neúnosné," popisovala.

Křišťálová lupa 2011

Weiszová nazvala Bolkovacovou soudobou hrdinkou. "Kathy říká, že byla jen policistkou. Ale zdá se, že byla jednou z mála těch, kteří měli odvahu udělat to, co dokázala ona," uvedla herečka pro Reuters.

Bolkovacová, původem Chorvatka říká, že nehledá ani uznání ani peníze. Doufá, že naplní to, co sama nazývá jako společenskou zodpovědnost, a vrátí se do mezinárodních policejních sil. "Nikdy jsem to nedělala kvůli penězům," říká matka tří dětí. "Dělala jsem svou práci a to byl úkol, který jsem tam naplňovala...to jsem já," prohlásila.

Svoje srovnání s Erin Brockovichovou komentuje Bolkovacová s povzdechnutím. "Lidé stále říkají: ona je hrdinka, ale skuteční hrdinové jsou oběti a ti, co přežijí," říká. "Jsou to dívky, které se tam (v Bosně) snaží změnit svůj život, i přesto, že se dostaly do prostředí organizovaného zločinu," upozorňuje Bolkovacová.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.