Lidovky.cz

Když artisté trénují před objektivem

Kultura

  12:03
ČESKÝ KRUMLOV - Desetičlenná artistická rodina Vlčkova se usídlila na čas v Českém Krumlově, kde oslňuje v opeře Komedianti po boku slavného argentinského tenoristy Josého Cury. Dnes trénovala žonglování a akrobatické kousky před objektivy ve zdejším Museu Fotoateliér Seidel.

Desetičlenná artistická rodina Vlčkova se usídlila na čas v Českém Krumlově. foto: ČTK

Přišla v kostýmech z představení, které pro Jihočeské divadlo navrhl Tomáš Kypta, takže fotografování bylo plné barev a pohybů, jež jakoby popírají fyzikální zákony.

"Do Fotoateliéru Seidel často chodily rodiny s dětmi, což byl jeden z důvodů pozvat velkou rodinu Vlčkových," řekl vedoucí muzea Petr Hudičák. I v minulém století fotografovali Josef a František Seidelovi umělce včetně tanečnic a komediantů.

Artisté přišli v kostýmech z představení, které pro Jihočeské divadlo navrhl Tomáš Kypta, takže fotografování bylo plné barev a pohybů, jež jakoby popírají fyzikální zákony.

Některé snímky mohou návštěvníci muzea spatřit vystavené. Pózy na nich dnes inspirovaly fotografy natolik, že s Vlčkovými vymýšleli různé choreografie a vybízeli je k veselým i náročným kouskům.

Rodina Vlčkova má sedm dětí ve věku od sedmi do pětadvaceti let a dalšího potomka rodiče čekají v prosinci. Kromě pouličního divadla, s nímž jezdí i po světě, se rodina věnuje uměleckým řemeslům: starší dcery jsou sklářky a synové umělečtí kováři.

Před objektivy trénovala žonglování a akrobatické kousky ve zdejším Museu Fotoateliér Seidel.

V Komediantech s nimi vystupuje ještě šestiletá vnučka. Při fotografování vystřídala rodina dvě dobová malovaná pozadí - přírodní související se zámeckým parkem, kde stojí otáčivé hlediště, a historický motiv Českého Krumlova.

O FOTOATELIÉRU SEIDEL:

Fotoateliér Josefa Seidla a jeho syna Františka je výjimečný tím, že současně ukazuje objekt postavený roku 1905 jako fotoateliér a v něm významnou část původního technického vybavení i dílo obrovského rozsahu, které zde vzniklo.

Odkaz Seidlových čítá téměř 140 000 skleněných desek i celuloidových negativů s podrobnou dokumentací. Nejen VIP hosté si zde mohou pořídit unikátní fotografie s nádechem nostalgie.

Více na www.seidel.cz.

Vlčkovi jsou v krátké době druhou významnou návštěvou v museu. Před týdnem tam přišel José Cura s rodinou a přáteli, mezi nimiž byl i jeho italský kolega, barytonista Marco Danieli.

"Zatímco minulý rok bylo mým největším zážitkem barokní divadlo, letos je to temná komora Musea Fotoateliér Seidel. Je to velmi speciální prostor, který má v sobě hodně magie a alchymie," řekl Cura, který se při prohlídce zajímal o spoustu detailů a sám takřka neustále fotografoval.

Před objektivy trénovala žonglování a akrobatické kousky ve zdejším Museu Fotoateliér Seidel.

Dokonce ho návštěva Fotoateliéru Seidel inspirovala k rozhodnutí, že doma opráší staré přístroje a zařídí si temnou komoru.

Unikátní Museum Fotoateliér Seidel bylo otevřeno v roce 2008. Vzniklo v domě, kde žili a tvořili fotografové označovaní za obrazové kronikáře Šumavy.

Rodina Vlčkova se usídlila na čas v Českém Krumlově, kde oslňuje v opeře Komedianti po boku slavného argentinského tenoristy Josého Cury

V místech, kde pracovali a bydleli, nyní návštěvníci zažijí pocit, že se zastavil čas. Pamětníci mohou v muzeu najít snímky předků i míst připomínajících jim jejich mládí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.