Lidovky.cz

Pouta, Cigán, Dom. Český výběr pro Londýn

Kultura

  17:49
LONDÝN - Snímek Pouta a slovensko-české koprodukce Cigán a Dom zařadili organizátoři na program 55. ročníku Londýnského filmového festivalu, který začne v polovině října. Diváci také uvidí dva nové filmy s Georgem Clooneym a Rachel Weiszovou, režisérský debut Ralpha Fiennese stejně jako italský film Habemus Papam (Máme papeže) o pochybujícím papeži.

Pouta (2010) foto: Reprofoto

Umělecká ředitelka festivalu Sandra Hebronová dnes představila program festivalu, který bude zahrnovat 204 celovečerní filmy a 110 krátkometrážních snímků z 55 zemí. Festival zahájí 12. října britský snímek brazilského režiséra Fernanda Meirellese 360 s Anthonym Hopkinsem, Judem Lawem a Rachel Weiszovou.

Přehlídku zakončí 27. října rovněž britský film - milostné drama z období po druhé světové válce The Deep Blue Sea natočené podle hry Terence Rattigana, ve kterém se objeví opět Weiszová po boku Simona Russella Bealea a Toma Hiddlestona.

Film Cigán nabízí "působivé líčení života v romské vesnici, sociální tlaky i hluboce zakořeněné předsudky mezi ´bílými´ a romskými komunitami", uvedl v programu festivalu britský filmový publicista Peter Hames. "Režisér Martin Šulík se chtěl odklonit od tradice, podle níž jsou Romové představováni v kontextu kriminality nebo exotiky - nebo podle fráze ´nepřizpůsobiví občané´ - a otevřít prostor k diskuzi," uvádí Hames.

"Snímek je důležitou sociální analýzou a současně překračuje přímočarý přístup sociálního realismu." Na snímku Pouta režiséra Radima Špačka organizátoři festivalu oceňují, jak vytvořil "skutečný pocit života v policejním státě", stejně jako "ohromující kameru Jaromíra Kačera". "Film nevyhnutelně vyvolává srovnání s německými Životy těch druhých," uvedli organizátoři, podle nichž "síla tohoto filmu je v tom, jak zobrazuje systém, který prostupuje každodenní život".

Film Dom slovenské režisérky Zuzany Liové je "působivým portrétem konfliktu mezi generacemi," píše se v programu festivalu, který vyzdvihuje herecký výkon Miroslava Krobota v úloze otce hlavní hrdinky.

Fanoušci George Clooneyho se mohou v Londýně těšit na jeho politický thriller The Ides of March (Březnové idy), který režíroval a hraje v něm spolu Ryanem Goslingem, Philipem Seymourem Hoffmanem a Paulem Giamattim. Clooney hraje hlavní roli i v nejnovějším snímku Alexandera Paynea The Descendants (Potomci).

Festival představí také filmovou adaptaci Shakespearovy hry Coriolanus, která je režijním debutem Ralpha Fiennese. Známý herec také hraje hlavní roli v dramatu, jehož děj přenesl do současnosti. Michael Winterbottom natočil svou už třetí adaptaci knih Thomase Hardyho.

Jeho filmová verze Tesse z D'Urbervillů Trishna se odehrává v dnešní Indii a hrají v ní Freida Pintoová a Riz Ahmed. Andrea Arnoldová zase natočila netradiční adaptaci slavného románu Emily Brontëové Na větrné hůrce, ve které Heathcliffa hraje černošský herec James Howson.

William Shakespeare hraje klíčovou roli ve filmu Rolanda Emmericha Anonym, který vychází z premisy, že díla, která jsou mu připisována, nenapsal on, nýbrž...hrabě z Oxfordu Edward de Vere.

Své příznivce si bezesporu najde snímek italského režiséra Nanniho Morettiho Habemus Papam, ve kterém vystresovaný papež ztvárněný Michelem Piccolim nechce po svém zvolení předstoupit před věřící a začne chodit k psychoanalytikovi. Politický dokument zastupuje snímek Sarah Palin - You Betcha! (Sarah Palinová - To si pište!), ve kterém britský režisér Nick Broomfield zdůrazňuje, že na bývalé viceprezidentské kandidátce "nebylo fascinující to, že se do Bílého domu nedostala, ale jak k němu měla blízko".

To nejlepší z loňského roku

Londýnský filmový festival patří k největším přehlídkám v Evropě. Má charakter nesoutěžního festivalu. Snaží se ukázat londýnskému publiku nejlepší snímky uplynulého roku, které však již byly většinou uvedeny na jiných přehlídkách. Předloni ale organizátoři poprvé udělili cenu za nejlepší film přehlídky, který bude vyhlášen i letos.

Organizátoři počítají s účastí některých hvězd jako Freida Pintoová, George Clooney, Ralph Fiennes a Rachel Weiszová, stejně jako režiséři Payne, David Cronenberg, Jonathan Demme či Roland Emmerich.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.