Lidovky.cz

McCartney uspěl. Beatles v reklamě nebudou

Kultura

  11:00
BRUSEL/PRAHA - Příští rok 5. října se zbylí členové The Beatles a mnozí fanoušci skupiny mohli dočkat nepříjemného překvapení. Hudba z prvního singlu s názvem Love Me Do totiž mohla v Evropě zcela beztrestně zaznít v reklamě na cokoliv.

Beatles, Londýn, 1967. foto: Linda Louise McCartneyová/Taschen

Tento den totiž uplyne přesně 50 let od jeho vydání a podle dosavadních evropských pravidel by autorská práva na tuto písničku vypršela. Po včerejšku si ale mohou oddychnout. Rada Evropské unie pro oblast obecných záležitostí totiž prodloužila platnost autorských práv pro hudebníky o 20 let – tedy na 70.

ČTĚTE TAKÉ:

Nešlo ovšem o jednohlasné rozhodnutí – proti se podle internetových stránek časopisu European Voice postavilo celkem osm zemí, z nichž jednou byla Česká republika. Návrh nicméně prošel tzv. kvalifikovanou většinou.

Jedním z iniciátorů této změny byl právě někdejší člen The Beatles sir Paul McCartney. Dalším viditelným aktérem byl zpěvák a taktéž sir Cliff Richard, podle Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) se ale pod výzvu za prodloužení platnosti autorských práv připojilo dokonce přes 38 tisíc umělců.

Mezi prvními, kdo změnu kvitoval, byl další z "ohrožených hudebních dinosaurů", zpěvák The Rolling Stones Mick Jagger. Podle BBC označil rozhodnutí Bruselu za "evidentně prospěšné". A zároveň naznačil, kdo další z toho musí mít radost. "Nahrávací průmysl už není tím, čím býval. Lidé už si nevydělávají tolik, co dřív. Takže když se to vezme kolem a kolem, je to dobře."

Prodej hudebních nosičů každým rokem klesá – jen loni o dalších devět procent – a kromě samotných umělců na tom tratí především nahrávací společnosti. Nynější změna jim sice nemusí přinést nové zisky, přinejmenším ale odvrátí hrozbu dalších ztrát – archivní katalogy hudebních dinosaurů se tak nestanou veřejným majetkem gratis.

Jak už bylo výše naznačeno, dalším rizikem byl nekontrolovatelný únik hudebních hitů staršího data do reklamy. "Opravdu nemusím poslouchat, jak zní ABBA z televizní reklamy," komentoval to někdejší zpěvák a skladatel této švédské skupiny Björn Ulvaeus. A za "velký krok vpřed pro hudebníky" pak podle agentury Reuters rozhodnutí EU označil producent irských U2 Paul McGuinness.

Pozdní Cliffův zákon
Nová evropská direktiva, kterou by měly členské státy Unie začlenit do svých zákonů do roku 2014, myslí i na studiové hudebníky, kteří se v době nahrávání o svá práva nehlásili. Hudební vydavatelství by měla zřídit speciální fond, kam by se ukládala část zisků z prodloužených autorských práv, jež by šla právě těmto hudebníkům. Umělci také dostali možnost změnit po 50 letech smlouvy s nahrávacími společnostmi, které pro ně z dnešního pohledu nejsou výhodné.

Výsledná úprava je kompromisem mezi tím, co v Evropě platilo doposud a co již existuje ve Spojených státech. Tam totiž autorská práva trvají celých 95 let od vzniku nahrávky. Jak ale podotkla BBC, zcela šťastný nemůže být ani již výše zmiňovaný Cliff Richard, po němž byla iniciativa přezdívána "Cliffův zákon". Jeho první singl Move It totiž nová evropská pravidla už nestačí ochránit – vydán byl totiž v roce 1958, takže autorská práva vypršela už před třemi lety...

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.