Lidovky.cz

Nad hlavou spícího Buddhy. Dokumenty k vidění zdarma

Kultura

  14:24
Z kosmodromu Bajkonur stoupá k nebi americký multimilionář, v Afghánském údolí se tisíc let starý Buddha obrací v prach a válečný fotograf už posté portrétuje ponurou tvář lidské bídy. Světy, mezi kterými stojí rozkročený švýcarský dokumentarista Christian Frei, jsou rozmanité a dramatické.

Snímek Giant Buddhas dokumentaristy Christiana Freie.

Tři jeho nejslavnější filmy, The Giant Buddhas, War Photographer a Space Tourist, mohou diváci od 19. září zhlédnout na www.docalliancefilms.com.

Švýcar Christian Frei je všestranný filmař a osobnost u nás pohříchu málo známá, byť jeho filmy patří bez pochyby k tomu nejlepšímu ze současného evropského dokumentu a vysloužily si celou řadu prestižních ocenění. Snímky tohoto režiséra vyprávějící silné lidské příběhy epických rozměrů jsou bezpochyby tou správnou událostí, kterou se portál Doc Alliance Films loučí s letem a přináší premiéry filmů jako jeden z nejprogresivnějších projektů internetové filmové distribuce.

Snímek Giant Buddhas dokumentaristy Christiana Freie.

Tři snímky s odlišnými náměty spojuje kompaktnost Freiova autorského stylu. Klasická dokumentární forma v sobě sjednocuje cit pro téma, schopnost vyprávět příběh a působivou lyrickou atmosféru. A tak mohou být Freiovy dokumenty klasické ale nikoliv nudné, narativní ale nikoliv popisné, meditativní ale ne do sebe zahleděné.

S každým ze svých filmů stráví Christian Frei několik nabitých let. Většinu času mu totiž zabere, než se domluví se všemi svým protagonisty a především získá všechna potřebná razítka a povolení, aby mohl natáčet tam, kde skutečně natáčet chce. Tato autorská cílevědomost a vytrvalost pak divákům poskytuje garanci, že je jeho snímky vezmou na neznámá místa skrytá mimo dosah jejich zkušenosti a často i představivosti. S Christianem Freiem se stejně snadno můžeme ocitnou přímo uprostřed zuřivého pouličního boje v Ramalláhu jako v náruči všeobjímající harmonie vesmíru na zemském orbitu.

Snímek Giant Buddhas nás přivádí do rozlehlého údolí Bamiyan v Afghánistánu. V únoru 2001 vydal Taliban příkaz, aby byly zničeny všechny sochy, které nesouvisí s islámským náboženstvím. V březnu již byly tamější slavné sochy Buddhy (z nichž jedna měřila celých 53 metrů a byla tak největším zpodobněním Buddhy na světě) zničeny napadrť. Poté se strhnul mezinárodní poprask, jehož pokrytectvím se Freiovo poetické pátrání mimo jiné zabývá. Frei kráčí ve stopách čínského mnicha Süan-canga ze sedmého století, který ve svých denících podává až drásavě působivé líčení soch Buddhů.Snímek dále zachycuje kýčovitý pokus vytvořit repliku Buddhy z Bamiyanu coby turistickou atrakci v Číně.

Ve filmu War Photographer následoval Christian Frei Jamese Nachtweye na cestách po válečných oblastech v Indonésii, Kosovu či Palestině. Používal speciální mikrokamery připevněné na Nachtweyův fotoaparát. Snímek je o americkém fotografovi Jamesi Nachtweyovi, o jeho motivaci, strachu a denní rutině válečného fotografa. Uvěříme-li hollywoodským filmům, pak jsou všichni váleční fotografové otrlí a cyničtí drsňáci. Jak jinak by v tak hrůzných situacích mohli myslet na "dobu osvitu"?

Snímek War Photographer dokumentaristy Christiana Freie.

Ohromující krása kosmu kontrastuje s šílenými výlety kazašských sběračů kovového odpadu za vyhořelými raketami, které doslova padají z nebe a končí v náklaďácích velikosti dinosaurů.

Úchvatné záběry z filmu Space Tourists diváky zavedou do fascinujícího světa plného údivu a překvapení. Zažijí naprosto neuvěřitelná setkání s lidmi a místy snad ještě zvláštnějšími a neznámějšími, než je sám vesmír.

Snímek Space Tourists dokumentaristy Christiana Freie.

A ještě jeden aspekt mají jeho několikavrstvé filmové příběhy společné. Frei nikdy neopomene zdůraznit sociální rozměr dějů, které sleduje. Jakkoliv by se mohla zdát hlavní dějová linie jeho filmů příliš vzletná, abstraktní či běžné realitě vzdálená (tísíciletá historie kamenných Buddhů či chladná krása vesmíru), vždy ji vyváží vedlejším dějem, který nás spolehlivě vrátí na zem. A tak, zatímco naše oči hledí k hvězdám za americkou multimilionářkou, které legendární vesmírná "kocábka" Sojuz splnila životní sen, naše nohy kráčí po kazašské stepi s prostými sběrači kovového odpadu z vyhořelých raket. A tak by to mělo podle Christiana Freie být. Neboť nad hlavou ukrytého spícího Buddhy vždy žijí lidé, kteří v potu tváří jedí svůj chléb.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.