Lidovky.cz

Gogh a sebevražda? Objevily se nové dohady

Kultura

  13:27
PRAHA - Malíř Vincent van Gogh nespáchal sebevraždu, ale možná zemřel nešťastnou náhodou, když jej roku 1890 ve francouzském Auvers-sur-Oise omylem postřelili dva mladíci. K takovému závěru došli badatelé Steven Naifeh a Gregory White Smith, kteří napsali novou umělcovu biografii. Devítisetstránková kniha s lapidárním názvem Van Gogh: The Life (Van Gogh: Život) dnes celosvětově vychází v nakladatelství The Random House.

Spáchal Vincent van Gogh skutečně sebevraždu? Nebo to bylo všechno jinak? Další teorie je na světě. foto: Reprofoto

Podle obecného mínění podpořeného mnoha dosud zveřejněnými životopisy se mělo za to, že van Gogh ukončil svůj život sám. Autoři knihy ale upozorňují, že okolnosti umělcovy smrti jsou značně nejasné. Není se, kde se měl umělec střelit, nikdy ani nebyla nalezena příslušná zbraň. Postřelený umělec se vrátil do svého bydliště a o tom, co se mu stalo, se vyjadřoval značně nejasně. Zemřel více jak den poté na následky infekce.

Autoři zmíněné knihy po více než deseti letech výzkumů považují za reálnější úplně jiný scénář. Poté, co prostudovali záznamy se vzpomínkami pamětníků a další dokumenty, se prý jeví jako pravděpodobnější verze, že van Gogha omylem postřelili dva chlapci, kteří ho při práci navštěvovali, a malíř se je pak historkou o sebevraždě snažil chránit před potrestáním.

Čtěte také

"O těch dvou klucích, z nichž jeden chodil v kovbojském převleku a měl u sebe kvůli tomu poškozenou pušku, se vědělo, že chodí s Vincentem popíjet. Máme tu tedy párek teenagerů se špatně fungující zbraní, kluka, který si rád hraje na kovboje, a tři lidi, kteří toho nejspíš hodně vypili," shrnul pro BBC argumenty jeden z autorů životopisu Steven Naifeh.

Potvrzení verze o neúmyslném zabití autoři našli i v lékařských záznamech. Z nich vyplývá, že kulka do malířova hrudníku pronikla šikmo, tedy v úhlu, který vůbec neodpovídá sebevraždě.

V kapitole, kterou v knize spekulacím o van Goghově smrti věnují, došli vědci k závěru, že malíř zemřel rukou šestnáctiletého Reného Secretana. Mladíka, který ho obtěžoval a kterého vůbec neměl v lásce. Když v životopise vysvětlují, proč by van Gogh kryl čin někoho, koho nesnášel, tvrdí, že "van Goghovi přišla smrt vhod". Prý cítil, že je břemenem pro svého bratra Thea, který ho živil, a tak smrtelné zranění bral jako osud.

Steven Naifeh a Gregory White Smith patří mezi uznávané badatele, za svůj životopis Jacksona Pollocka před dvaceti lety získali Pulitzerovu cenu.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.