Lidovky.cz

Novým šéfem filmového archivu je Michal Bregant

Kultura

  11:07
PRAHA - Novým ředitelem Národního filmového archivu je Michal Bregant. Na základě výběrového řízení ho ve čtvrtek jmenoval končící ministr kultury Jiří Besser. Bregant (47) nahradí Vladimíra Opělu, který byl odvolán před měsícem, podle ministerstva kvůli manažerským pochybením.

Nový ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant foto: archiv LN

"Bregant se funkce ujme 2. ledna," uvedlo ministerstvo na svých webových stránkách. Výběrová komise ve složení Helena Uldrichová, Eva Zaoralová, Jan Bernard, Peter Dubecký, Ivo Mathé, Michaela Vojtová a Hana Červenková posuzovala kandidáty na základě předložené koncepce rozvoje Národního filmového archivu, úrovně angličtiny a osobního pohovoru.

Při pohovorech byly všem uchazečům položeny stejné dotazy, další byly jednotlivými členy komise pokládány podle toho, co považovali za nejasné nebo neúplné. Podle ministerského webu bylo rozhodnutí komise jednomyslné.

Bregant chce spolupracovat s bývalým šéfem NFA Opělou, který je nyní kurátorem sbírek. "Spoléhám na to. Nejde ani tak o to, že je s archivem identifikován. Je odborníkem, který o něm ví všechno, jsou věci, které bez něj dělat nepůjdou. Například stavbu nového depozitáře na Hradišťku musí hlídat on. Doufám, že tam vydrží co nejdéle," uvedl Bregant.

Archiv je podle něj ve velmi dobrém stavu. "Filmy jsou v pořádku, protože pan Opěla se o ně výborně staral. Některé věci technického rázu vyžadují akutní řešení. Většina filmů se totiž bude natáčet digitálně, klasické kopie vymizí. Je otázkou i mezinárodní koordinace, jak se bude zacházet s moderními nosiči, na nichž budou snímky distribuovány. K tomu žádné standardy nejsou a bude to problém," říká Bregant.

Na digitalizaci filmů nazírá střízlivě. "Nutnost zpřístupňovat je divákům si vyžádá převod do digitálního formátu; jinak nebudou vysílatelné v televizích, ale ani v kinech. K tomu je zapotřebí velkých investic; doufejme, že se objeví díky takzvaným norským fondům."

Na digitalizaci filmů nazírá střízlivě. "Nutnost zpřístupňovat je divákům si vyžádá převod do digitálního formátu; jinak nebudou vysílatelné v televizích, ale ani v kinech. K tomu je zapotřebí velkých investic; doufejme, že se objeví díky takzvaným norským fondům."

Michal Bregant

Je teoretikem a historikem filmu a bývalým šéfredaktorem časopisu Iluminace. Od roku 2002 působil ve funkci děkana Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Nyní zastupuje pedagogy v akademickém senátu této školy a je vedoucím Katedry FAMU International.

Odvolání Vladimíra Opěly v polovině listopadu bylo jedním z kontroverzních rozhodnutí ministra Bessera, který dnes ve vládě končí v souvislosti s aférou kolem bytu na Floridě a svými kontakty s podnikatelem Pavlem Hráchem, který byl pravomocně odsouzen za korupci. Ministerstvo odvolání zdůvodnilo tím, že vyplatil 3,5 milionu korun soukromému subjektu na základě neplatných dokumentů za práci, která z podstatné části nebyla a ani nemohla být nikdy provedena.

Týdeník Respekt ale začátkem prosince napsal, že za Opělovým odvoláním byl spor o takzvané losování tendru na organizátora soutěže na dodavatele nového depozitáře NFA. Podle týdeníku Besser odvolal Opělu z funkce poté, co takové výběrové řízení formou losování odmítl podepsat bez písemného nařízení z ministerstva

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.