Lidovky.cz

Zanussi a Vášáryová budou v porotě Finále Plzeň

Kultura

  16:56
PLZEŇ - Slavný polský režisér Krzysztof Zanussi nebo slovenská herečka Emília Vášáryová budou členy mezinárodní poroty soutěže celovečerních filmů o Zlatého ledňáčka na filmovém festivalu Finále Plzeň, jehož 25. ročník se koná 22. do 28. dubna.

Emília Vášáryová bude v porotě Finále Plzeň foto: archiv LN - Pavel Wellner

Dalšími členy poroty soutěže celovečerních filmů jsou švédský producent a festivalový dramaturg Freddy Olsson a Christina Frankenbergová z Německa, zástupkyně ředitelky Českého centra v Berlíně, která také pracuje pro Mezinárodní filmový festival v Chotěbuzi. O posledním členovi se zatím jedná.

Režisér Krzystof Zanussi

"Účast režiséra Zanussiho má vztah i k letošnímu zaměření na polskou kinematografii," uvedl ředitel festivalu Ivan Jáchim.

Na festivalu bude totiž ve světové obnovené premiéře promítnuta zrestaurovaná kopie filmu režiséra Janusze Majewského Dvojí svět hotelu Pacifik. Jeho obnovu provedlo Filmové studio TOR, jehož je právě Krzysztof Zanussi ředitelem.

Film Janusze Majewského Dvojí svět hotelu Pacifik

Vedle Zanussiho snímku Ochranné zbarvení a výběru současných polských filmů uvidí také diváci například retrospektivu Majewského, který spolupracoval i s českým kameramanem Miroslavem Ondříčkem. Majewski už účast na Finále také potvrdil.

Dokumentární porotu povede Šiklová

Soutěže se zúčastní deset nových českých filmů - Alois Nebel, Cigán, Dům, Čtyři slunce, Nic proti ničemu, Okresní přebor, Poupata, Příliš mladá noc, Rodina je základ státu a Vrásky z lásky. Finále uvede celkem 32 českých celovečerních filmů.

Svého vlastního Zlatého ledňáčka mají i dokumenty, kterých se v soutěži utká 21. Předsedkyní poroty dokumentů bude socioložka a publicistka Jiřina Šiklová. V dokumentární porotě dále zasednou německý režisér a publicista Peter Zach a polský producent Lukazs Dzieciol.

Celkem bude na festivalu za sedm dnů uvedeno zhruba 170 filmů. Součástí programu budou také besedy s mnoha českými filmovými osobnostmi, Dlouhá noc krátkých filmů, venkovní projekce zdarma, autorská čtení, talkshow Zdeňka Suchého, projekce pro děti či výstavy. Festival se poprvé konal v roce 1968, po několika ročnících se na 20 let odmlčel.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.