Lidovky.cz

Vzácná tapiserie čekala na nové vystavení 127 let

Kultura

  14:30
BRNO - V Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně odhalili restaurovanou tapiserii Kimónova bitva z 18. století. Vzácné dílo veřejnost od roku 1885 neviděla.

Kurátorka Andrea Březinová při odhalení restaurované vzácné tapiserie Kimónova bitva z 18. století foto: ČTK

Ve stálé expozici Užité umění a design v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu mohou návštěvníci poprvé po 127 letech obdivovat vzácnou tapiserii Kimónova bitva.

Naposledy byla tapiserie vystavena v roce 1885 a poté přesunuta do depozitáře, zejména kvůli svému kritickému stavu. Už do sbírek tehdejšího Moravského průmyslového muzea se totiž dostala s vystřiženou téměř třetinou výjevu prostřední scény a znovu sešitá. Pro nové vystavení ji dva roky dávalo dohromady několik restaurátorek v Ateliérech tapiserií v Jindřichově Hradci.

„Tapiserie Kimónova bitva se do sbírek tehdejšího Moravského průmyslového muzea dostala v roce 1885 s konvolutem 600 exponátů ze soukromé sbírky malíře a sběratele Friedricha Wachsmanna,"  uvádí Andrea Březinová, kurátorka sbírky textilu Moravské galerie v Brně.

Co je to za výjev?

Tapiserie Kimónova bitva

Malíř Wachsmann ke sbírce předal i pečlivě vedený vlastnoruční seznam exponátů se stručnými údaji. K této tapiserii zde uvedl, že jde o římskou bitvu, mistrovskou italskou práci 17. století. Ve stejném roce v březnu se ve vídeňské aukční síni H. O. Miethkeho konala dražba obrovské sbírky z pozůstalosti malíře Hanse Makarta. Mezi draženými předměty byla stejná tapiserie, ale nepoškozená. V aukčním katalogu byla popsána jako velký francouzský gobelín Scipio před Kartágem. Tehdejší kustod Moravského průmyslového muzea Wachsmannovu tapiserii také přesně takto ‚určil’ a zapsal do inventární knihy a pod stejným názvem figurovala ve sbírce textilu až do nedávné doby.

Litoměřický rodák německého původu nejprve nabídl celou sbírku pražskému Uměleckoprůmyslovému muzeu, nenašel se však ochotný mecenáš, který by zaplatil požadovaných 5000 zlatých. Situace okamžitě využilo Moravské průmyslové muzeum, pro které sbírku zakoupil a daroval Theodor Offermann, brněnský průmyslník a člen kuratoria muzea.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.