Lidovky.cz

Dobrodinci z mokré čtvrti zvou za uměním i tajemstvím Holešovic

Kultura

  7:00
PRAHA - Ve čtvrtek večer se opět po půl roce zdarma otevřou dveře osmnácti galerií na Praze­7. A nezůstane jen u toho – představeny budou noviny Rajón a nové výstavní místo na špičce stožáru. Za akcí Máme otevřeno stojí mimo jiné Jolanta Trojak a Klára Ulrichová z galerie Laboratorio a Richard Bakeš z­Berlinskýho modelu.

Bubenská 1, Praha 7 - na tuto střechu zavede galerie Laboratorio návštěvníky akce Máme otevřeno (zleva Jolanta Trojak, Richard Bakeš a Klára Ulrichová) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Každoročně se snažíte představovat neznámé prostory, loni to byly podzemní lázně v budově bývalých Elektrických podniků. Co chystáte na dnešek?
Jolanta Trojak: Naším cílem je ukázat lidem, že galerie můžou být nejen klasického typu, jako Hunt Kastner, Národní galerie nebo DOX, ale také alternativnější prostory, jako Berlinskej model nebo naše Laboratorio v­druhém patře Elektrických podniků. A pak vznikají zcela nové galerie, jako třeba stožár na terase funkcionalistického bytu ve Veletržní 17. Před Parkhotelem bude připravený stolek s občerstvením a dalekohled. Nebo lidé můžou jet do holešovického přístavu do domku bývalého dispečinku, kde si jeden fotograf zřídil kromě ateliéru a temné komory i galerii. To jsou site-specific místa, která se normálně člověku s výtvarným uměním nespojí.

Jak na vás reagují starousedlíci?
Richard Bakeš:
Lidé mají podobné galerijní akce rádi. Vezměte si třeba muzejní noci – kolik tam přijde lidí, kteří na výstavy jinak nechodí. A­svou roli hraje i večerní program, to je přitáhne.
Jolanta Trojak: Minule hodně zafungovaly lázně, kam místní chodili kdysi na rehabilitace. Přišlo asi tisíc lidí.

Máme otevřeno jste zaměřili na Holešovice a Letnou. Máte od místních zpětnou vazbu?
Jolanta Trojak:
Já jsem třeba zapojila své sousedy v domě tak, že píšou recenze na výstavy v m.odle, která je ve vedlejším vchodě. Když je donutíte si sednout a něco napsat, musí si vše srovnat v hlavě a­poskládat si myšlenky. Takže je zároveň učíme vnímat umění do hloubky.

S tím souvisí i noviny Rajón, které začínáte vydávat?
Jolanta Trojak: Rajón zcela logicky vyplynul z Máme otevřeno. Chceme Holešovice představovat jako pulzující uměleckou čtvrť a k tomu potřebujeme jednak platformu, která se bude na internetu aktualizovat denně, a pak chystáme tištěnou formu, kde poskytneme prostor galeristům a umělcům. Periodik o­umění je totiž v Česku podle mého názoru pořád málo.

Rajón - noviny o umění a životě (nejen v Holešovicích)

Nejsou tištěné noviny v dnešní době iPadů anachronismus?
Klára Ulrichová: Pro nás je důležitý fyzický kontakt. Navíc chceme, aby byl Rajón vizuální médium, kde je obrazová složka stejně důležitá jako textová. Půjde totiž o galerii na papíře. Máme ideu, že si člověk vnitřní dvoustranu vezme a nalepí třeba na zeď.
Richard Bakeš: To je totéž jako návrat k­analogovým fotografiím. Noviny jsou něco, co má člověk v ruce a je to jednoduše hmotná věc.

Jak je chcete distribuovat?
Klára Ulrichová: Oficiální prodejní místo bude dnes v našich třech pořádajících galeriích – v Laboratoriu, m.odle a Berlinskym modelu, plus máme domluvené tři kameloty, kteří budou chodit po Letné a Holešovicích a Rajón nabízet tak jako kdysi – budou vykřikovat a­prodávat.
Jolanta Trojak: Snažíme se zapojit i místní trafikanty, chtěli bychom kameloty třeba před samoobsluhami. Nespoléhat na to, že člověk přijde do galerie a tam ty noviny uvidí a koupí si je.

O čem se lidé v prvním čísle dočtou?
Jolanta Trojak: Stěžejní článek je o holešovickém Husově sboru, což je kostel spojený s běžným činžákem. Navíc je to středobod pomyslného trojúhelníku našich tří galerií, jak říkáme, duchovní centrum. Málokdo třeba ví, že v něm visí Myslbekův krucifix a v podzemí je moderní kolumbárium.

Když už jsme u těch nevšedních míst – v programu slibujete site-specific projekt na střeše Elektrických podniků, kde budou moci návštěvníci sami projevit své ego. Co si pod tím máme představit?
Klára Ulrichová: Pro tuhle instalaci jsme se inspirovali Serpentine Gallery v­Londýně, která buduje pavilony v­parcích. Střecha je dominanta budovy a je na ni dobře vidět jak z magistrály, tak z chodníku. Tak jsme tenhle prostor nabídli Tomáši Svobodovi, který ji na šest týdnů zabydlí interaktivní instalací První osoba jednotného čísla. Víc prozrazovat nebudeme. Přijďte na střechu.

Máme otevřeno - kolumbárium i elektrický úhoř

Budova bývalých Elektrických podniků v Praze v Holešovicích

Ve čtvrtek 4. října osmnáct holešovických a letenských galerií mimořádně prodlouží otvírací dobu do 22 hodin a nabídne speciální program. Jeho součástí budou vernisáže, komentované prohlídky, setkání s kurátory, umělci a galeristy, promítání filmů nebo koncerty.

Půjde o tato místa: m.odla, Galerie Laboratorio, Divus - Prager Kabarett, hunt kastner artworks, Galerie Petr Novotný, DOX, Prinz Prager Gallery, Dynamo design, The30gallery, NG Veletržní palác, Berlinskej model, Křehký, Scholastika + Long Tale Café, Galerie Stožár, The Chemistry Gallery, Knihovna Archivu výtvarného umění /DOX/, Artwall a Projektplus.

Před budovou ORCO (bývalé Elektrické podniky, Bubenská 1) bude připravena relaxační zóna café V lese, občerstvovací stanice Zelených trhů a speciální cuvée "Holešovického elektrického úhoře" od vinárny Veltlin in Karlin.

Do večera bude také mimořádně přístupný Husický sbor s kolumbáriem ve Farské ulici 3.

Vstup zdarma

Více na www.galerielaboratorio.com, www.berlinskejmodel.cz a www.photo5.cz/m.odla

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.