Lidovky.cz

Ukradené sochy se z Rakouska vrátily majitelům

Kultura

  18:00
PRAHA - Celkem 36 dřevěných a pískovcových soch, které byly v minulosti ukradeny nebo nezákonně vyvezeny, se ve čtvrtek z Rakouska vrátilo do České republiky.

Ukradené sochy se z Rakouska vrací majitelům foto: mkcr.cz

Česko vyhrálo soudní spor, který o díla čtyři roky vedlo s rakouským překupníkem. Překupník je musel bez náhrady vydat. Sochy si již z ministerstva kultury odvezli někteří majitelé, hlavně zástupci římskokatolické církve, měst a obcí.

Ukradené a navrácené sochy

Pestrý soubor soch pochází z období baroka až po 20. století. Cenná je každá navrácená socha v souvislosti se vztahem k místu, odkud pochází. Z umělecko-historického hlediska jde například o řezbu sv. Jana Křtitele, pískovcovou plastiku sv. Jana Nepomuckého a dvojici polychromovaných a zlacených soch biskupů z 18. století. Řada soch pochází z malých městeček v severovýchodních Čechách a královéhradecké diecéze, 60 procent soch tvoří exteriérové plastiky.

Celková hodnota děl byla vyčíslena téměř na 160 tisíc eur (asi čtyři miliony Kč). Jde o dosud největší případ tohoto charakteru, který ministerstvo kultury od roku 2004 řešilo, řekla ministryně Alena Hanáková.

Pachatelé pracovali na objednávku

"Přesné lokality nevyjmenuji i z bezpečnostních důvodů," prohlásil Petr Svojanovský z oddělení ochrany movitého kulturního dědictví na ministerstvu kultury. Podle něj tento případ ukazuje, že organizovaný zločin v této oblasti stále trvá. Všechny předměty, které se dnes vrátily, byly odcizeny po roce 2000. Organizované skupiny pachatelů koordinovaně pracovaly na objednávku zahraničních starožitníků, což vyplývá i z policejních odposlechů.

Svojanovský uvedl, že když se odcizené umělecké dílo dostane do ciziny, prodá se a v rychlém sledu mění majitele, aby se lépe mohlo manipulovat s takzvaným institutem nabytí v dobré víře. Avšak díky poslednímu rozsudku Nejvyššího soudního dvora ve Vídni svítá Česku podle Svojanovského naděje. Rakouský soud potvrdil, že každý seriózní obchodník se starožitnostmi musí vyvinout náležitou péči a maximální úsilí, aby prověřil, zda kupovaný či nabízený předmět nepochází z nezákonné činnosti a nebyl vyvezen v rozporu s předpisy jiného státu.

Zloděje neodradila ani půltunová hmotnost

V Česku stále existují místa s volným přístupem ke kulturním památkám. Důkazem je navrácená mohutná pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého z Žatce, která váží 500 kilogramů, ani váha však pachatele neodradila.

V současnosti policejní databáze eviduje kolem 20 tisíc odcizených uměleckých předmětů sakrálního i světského charakteru. Jak z terénu, tak z českých a moravských kostelů a kaplí se však ztratily desetitisíce předmětů různé kvality. Podle statistik mizelo z České republiky počátkem 90. let ročně až 15 procent kulturního dědictví.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.