Lidovky.cz

Být sólová hvězda je smrtelně nebezpečné, zjistila studie

Kultura

  13:30
LONDÝN/PRAHA - Analýza předčasných úmrtí hudebních hvězd z posledních padesáti let dovedla výzkumníky k pozoruhodným závěrům.

Král popu Michael Jackson foto: ČTK/AP

Pětice autorů zveřejnila své závěry na webu BMJ Open, sloužícímu k volnému publikování odborných prací z oblasti medicíny. Studie analyzovala osudy 1489 evropských a amerických rockových a popových hvězd, které dosáhly slávy mezi lety 1956 a 2006. Jejich dráhy pak sledovali až do 20. února 2012 - do tohoto data 137 ze sledovaných umělců předčasně zemřelo.

Mezi zkoumanými osobnostmi jsou například Elvis Presley, Jimi Hendrix, Michael Jackson, Amy Winehouse, Whitney Houston, Kurt Cobain ze skupiny Nirvana, Sid Vicious ze Sex Pistols či Stuart Cable ze Stereophonics.

Evropané mají větší šanci

"Úmrtnost rockových a popových hvězd po nabytí slávy ve srovnání s obecnou populací stoupá," zní jeden z výsledků zkoumání. Riziko je přitom větší v Americe než v Evropě. Relativně vyhráno má prý evropský umělec, který je slavný 25 let a více - potom se totiž míra úmrtnosti vyrovnává s obecnou populací.

Ze závěrů práce také mimo jiné vyplývá, že úspěšní sóloví umělci jsou dvakrát náchylnější k předčasnému úmrtí než členové skupin. Podle expertů to lze přičítat podpoře, které se členům skupin v tíživé situaci může dostat od kolegů.

Tvůrci studie zkoumali rovněž souvislost předčasných úmrtí s neblahými zkušenostmi z dětství: předčasně zesnulé hudební hvězdy s takovými zážitky prý měly větší sklon k užívání nebezpečných látek či jinému hazardu se zdravím. Sláva a bohatství jim pak prý ve srovnání s běžnou populací lépe umožnily riskantní chování realizovat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.