Lidovky.cz

Největší výzva, líčí Scorseseho kameraman film o Kampuschové

Kultura

  16:00
VÍDEŇ/PRAHA - Zkušený kameraman Michael Ballhaus, který spolupracoval s Martinem Scorsesem na snímcích Poslední pokušení Krista, Mafiáni či Gangy New Yorku, se podílel na vzniku filmu 3096 Tage (3096 dní), jenž příští týden vstoupí do rakouských a německých kin.

Z filmu o únosu Nataschi Kampuschové 3096 Tage foto: Pathé Films AG

Rozhodl Parfém

Filmový projekt inicioval německý producent Bernd Eichinger. Po jeho smrti v roce 2011 se produkce stala mezinárodní a film byl natočen v angličtině. Se zfilmováním příběhu dnes 25letá Kampuschová souhlasila právě díky své důvěře v Eichingera a jeho produkční společnost Constantin Film. Prvním filmem, který viděla na svobodě, byl totiž právě snímek z jeho dílny Parfém: Příběh vraha. Kampuschová si smluvně vyhradila právo na drobné zásahy do scénáře.

Název snímku 3096 Tage (3096 dní) odkazuje na dobu, kterou do svého útěku v roce 2006 rakouská dívka Natascha Kampuschová strávila převážně ve sklepě domu únosce Wolfganga Priklopila.

Světovou premiéru si film odbude v pondělí ve vídeňském multikině Cineplexx, do běžné distribuce pak bude uveden ve čtvrtek. Premiéra filmu ve vídeňské čtvrti Favoriten se odehraje se všemi slavnostními náležitostmi včetně červeného koberce, po němž se kromě samotné Kampuschové projdou tvůrci filmu - německo-americká režisérka Sherry Hormannová, britská představitelka unesené dívky Antonia Campbellová-Hughesová a Dán Thure Lindhardt, jenž ztvárnil únosce Priklopila.

Děj filmu se opírá z velké části o stejnojmennou autobiografii Kampuschové, kterou 2. března roku 1998 jako desetiletou Priklopil unesl, když šla do školy. Po osmi a půl letech zajetí ve Strasshofu u Vídně se jí podařilo utéct až 23. srpna 2006. Únosce, který si chtěl z dívky vychovat ideální ženu, ještě týž den skočil pod vlak.

Kameraman Michael Ballhaus a režisérka Sherry Hormannová při natáčení filmu 3096 Tage

Snímek se odehrává převážně v temném klaustrofobickém prostoru, takže i zkušený 77letý kameraman a manžel režisérky Hormannové Michael Ballhaus (Poslední pokušení Krista, Mafiáni, Gangy New Yorku) označil práci na filmu za největší výzvu. Natáčelo se především v mnichovských studiích společnosti Bavaria Studios. Podzemní vězení ve Strasshofu o pěti metrech čtverečních nechala Kampuschová v roce 2011 zasypat, jak v neděli prozradila v německé talk show Günthera Jaucha.

Zlatnice z Nataschi nebude

Natascha Kampuschová už dva týdny po útěku poskytla rozhovor rakouské televizi a diváky uchvátila mimo jiné vyjadřovacími schopnostmi a bohatým jazykem. I když se dodnes nezbavila mírného ostychu před lidmi, smířila se s rolí mediální hvězdy. V roce 2010 o svém životním martyriu napsala knihu, která se na měsíce stala bestsellerem.

V rozhovoru s Jauchem Kampuschová řekla, že po nedostatku jídla u Priklopila dodnes necítí hlad nebo nasycenost. Prozradila také, že s rodinou se vídá jen zřídka, že právě přerušila učení na zlatnici a že budoucnost nechává otevřenou. "Nechám se překvapit, co přinese," konstatovala.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.