Lidovky.cz

Vraždili, teď zobrazují sami sebe ve vítězném filmu Jednoho světa

Kultura

  16:00
PRAHA - Cenu za nejlepší film festivalu Jeden svět získal snímek Způsob zabíjení režiséra Joshuy Oppenheimera, který prostřednictvím aktérů tehdejších událostí rekonstruuje tragické události v Indonésii 60. let.

Způsob zabíjení, vítězný film festivalu Jeden svět foto: Jeden svět

Bahrajn - vstup zakázán

Vedle hlavní poroty hodnotila snímky také Porota Václava Havla, která vyzdvihuje film, jenž podle ní výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Cenu dala filmu Bahrajn - vstup zakázán režisérky Stéphanie Lamorreové. Francouzský film vypráví o protestech v Bahrajnu před dvěma lety, kdy se lidé vzbouřili proti absolutistické vládě královské rodiny.

Čtyři festivalové poroty udělily celkem sedm ocenění. Vítězné filmy budou vyhlášeny ve středu na slavnostním zakončení festivalu v kině Lucerna. Festival během prvních osmi dní navštívilo 30 744 diváků, o třetinu více než loni.

Vítězný snímek líčí situaci v 60. letech v Indonésii poté, co armáda násilím převzala moc. Režim poté vyvraždil více než milion údajných komunistů, etnických Číňanů a intelektuálů. Dánští filmaři nyní vyzvali bývalé vůdce vraždících jednotek, aby se pokusili své řádění ztvárnit v hraném filmu a proces zdokumentovat.

Psychoterapie v přímém přenosu

"Režisérova cesta do myšlení hrdinů, u nichž dochází k transformaci jejich osobnosti přímo před očima diváků, je jakousi psychoterapií v přímém přenosu," řekla k rozhodnutí poroty její členka Isabel Fernandezová. Porota také vyzdvihla silnou vizuální stránku, kde režisér propojil prostředky gangsterských filmů a dokumentu.

Ze 14 filmů v hlavní soutěži porota udělila cenu za nejlepší režii filmu Zapletení polské režisérky Lidie Dudyové. Ocenila na něm citlivý přístup ve zpracování tématu pedofilie viděného z obou stran problému, aniž by ukázala tváře svých hrdinů.

Zvláštní uznání náleží filmu Svět, který není pro nás režiséra Mahdího Flífela. Snímek proniká do prostředí palestinských uprchlíků žijících v Libanonu a ukazuje různý přístup několika generací k situaci, v níž se nacházejí. "Mahdího režisérský přístup nám ukazuje zdejší obyvatele s jistou dávkou humoru, ale smyslem pro jejich těžkou situaci, vhodně kombinuje archivy se současným materiálem a nabízí divákovi během filmu celou škálu emocí," říká k rozhodnutí poroty její členka Martina Šantavá z České televize.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.