Lidovky.cz

Senátoři hledají způsob, jak utřídit Masarykovu knihovnu

Kultura

  7:00
PRAHA - Stát by měl podle senátorů najít potřebných 17 milionů korun na utřídění a prozkoumání osobní knihovny prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Masarykova knihovna foto: MAFRA - FRANTIŠEK VLČEK

Knihovnu, v níž je celkem na 160.000 svazků, se podařilo po roce 1989 obnovit v Masarykově ústavu. Na utřídění a digitalizaci tisků ale dosud nejsou peníze.

"Prakticky nevíme, co všechno tam je. Za víc než dvacet let od listopadu 1989 se nenašlo 17 milionů, ze kterých by zpracování těchto archiválií mohlo být ufinancováno. Přitom se z hlediska státního rozpočtu jedná o v podstatě zanedbatelnou částku," sdělil dnes předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD).

Uvedl to po návštěvě senátorů z různých stran v ústavu. Štěch chce záležitost probrat i s prezidentem Milošem Zemanem. Cílem je mimo jiné to, aby badatelé získali přístup například k poměrně obsáhlým Masarykovým komentářům, jimiž prezident doprovázel většinu knih. Masaryk svou knihovnu o 70.000 svazcích věnoval nadaci Ústav T. G. Masaryka, která vznikla roku 1932.

Pět set let staré tisky

V knihovně se postupně nashromáždilo více než 200.000 svazků. Byla ale zrušena nejprve na příkaz nacistické tajné policie v roce 1941 a po krátkém poválečném působení opět komunistickým režimem v roce 1954. Po tomto zrušení byly knihy rozděleny mezi jiné ústavy a knihovny takovým způsobem, že pohromadě se nezachovala ani vícesvazková díla.

Součástí knihovny je přes 11 500 knih vydaných v letech 1501 až 1800, což představuje největší sbírku starých tisků mezi vědeckými ústavy Akademie věd. Asi deset procent z nich pochází z původní Masarykovy knihovny, většinu získal ústav koupí knihovny filozofa Rudolfa Hirsche v roce 1938.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.