Lidovky.cz

Obraz rudolfinského umělce Hanse von Aachena se vrací do Prahy

Kultura

  17:00
PRAHA - Znovuobjevená a nedávno restaurovaná malba půjde v hlavním městě do dražby.

Znovuobjevený obraz Hanse von Aachena foto: ČTK

Dílo připisované německému malíři Hansi von Aachenovi, jednomu z nejvýznamnějších umělců rudolfínského dvora, se před časem objevilo v české soukromé sbírce. Její majitelka si podobnost svého obrazu uvědomila na výstavě prací von Aachena, která se před třemi lety konala v Praze.

Malba prošla restaurováním a brzy by se měla objevit na aukčním trhu, sdělila ČTK Bibiana Beňová, která zastupuje novou aukční síň Arthouse Hejtmánek. Právě ta chce obraz Diany odpočívající po lovu na své aukci 13. června v Praze nabídnout. S jakou vyvolávací cenou dílo do aukce půjde, není zřejmé, je ale pravděpodobné, že se cena bude pohybovat řádově v milionech korun.

Dárek pro císaře

"Na Pražském hradě byl vystaven exponát zapůjčený z ruské Ermitáže, kterému dominuje mohutný ženský akt. Stejný znala majitelka i z obrazu ze své sbírky," přiblížil galerista Tomáš Hejtmánek osud znovuobjeveného díla. V době rozkvětu dvorského umění na přelomu 16. a 17. století bývalo běžné, že umělec opakoval úspěšnou kompozici vícekrát, připomíná galerista. Dovolit si to mohl, zvláště když pracoval pro různé objednavatele.

"Zatímco Alegorie Míru, Blahobytu a Umění, kterou vlastní Ermitáž, byla namalována nejspíš jako diplomatický dar, ústřední motiv zopakoval Aachen i ve dvou dalších, určených pro císařské sbírky. Oba zobrazují Dianu, antickou bohyni lovu při odpočinku," doplňuje Eliška Fučíková, odbornice na umění manýrismu a mimo jiné hlavní kurátorka výstavy Rudolf II. a jeho doba.

Jeden z dvojice alegorických námětů s Dianou byl před pár lety zakoupen do knížecích lichtenštejnských sbírek ve Vídni. Druhá varianta obrazu by mohla být zlatým hřebem pražské červnové aukce. Výsledky restaurátorského průzkumu podle galeristy potvrdily postupy charakteristické pro Aachenova vlastnoruční díla. Objev je významný i proto, že z rudolfínských sbírek je dnes v Česku pouhé torzo. Většina děl byla v různých obdobích odvezena do zahraničí.

Hans von Aachen

Narodil se v roce 1552 v Kolíně nad Rýnem. Jeho rodina pocházela z Cách, proto si začal říkat von Aachen (z Cách), toto přízvisko si zvolil poté, co ho habsburský císař povýšil v Praze do šlechtického stavu. Rudolf II. si umělce oblíbil a učinil jej svým dvorním malířem. Do Prahy se von Aachen přestěhoval v roce 1601. Pro císaře pracoval jako malíř a nákupčí uměleckých děl. Po smrti Rudolfa II. působil na dvoře jeho následovníka Matyáše I. Zemřel v Praze v roce 1615 a je pohřben v Chrámu sv. Víta.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.