Lidovky.cz

Iron Man 3: Své démony si vytváříme sami

Afghánistán

  7:00
Comicsový Iron Man se vrací v druhém pokračování jako zábava pro přerostlé, chytré kluky.

Z filmu Iron Man 3 foto: Falcon

Iron Man 3 je dobrou ilustrací skutečnosti, že současný Hollywood hledá záchranu v sériích: jde o druhé pokračování komiksové adaptace z roku 2008 – a současně o pokračování filmu Avengers, v němž se loni sešli superhrdinové ze čtyř různých předchozích filmů (Iron Man, Thor, Kapitán Amerika, Hulk).

Pokud jde o vědomou strategii sérií, nasadila produkční společnost Marvel laťku nebývale vysoko. Její činnost se stává čímsi jako historickým unikátem: každý z uvedených filmů byl finančním i uměleckým úspěchem – a všechny jsou nadstandardně dobře obsazené. Série pak drží pohromadě, nabízejíc zajímavou filmovou alternativu ke spletitému kreslenému universu firmy Marvel Comics.

Superhrdina a provinilá Amerika

Iron Man 3, který právě přichází i do českých kin, přitom funguje sám o sobě – a neztratíte se v něm, i když netušíte, co a proč má hrdina voperované v hrudi a k čemu všemu slouží ta která tryska v hrdinně létajícím obleku. Film je pojatý jako vyprávění geniálního vynálezce a cynického playboye Tonyho Starka (Robert Downey Jr.), vracející se až do roku 1999 – tedy před děj prvního filmového Iron Mana. Tam se rodí názorný základ populární comicsové teze „své démony si vytváříme sami“. Bohatý průmyslník, který střeží světový mír ve zbroji vlastní výroby, totiž kdysi změnil ve své nepřátele dva talentované vědce. Ti pak zasáhnou do Tonyho života ve chvíli, kdy začne USA deptat sérií ponižujících, vražedných útoků islámsky vyhlížející šéfterorista Mandarin (pozoruhodný Ben Kingsley). Spojení mezi záhadným teroristou a dvojicí vědců musí Tony odhalit během pátrání, které ohrožuje nejen jeho vlastní život, ale i prezidenta a bezpečnost a stabilitu státu. Protivníci totiž mají na povel geneticky modifikované mutanty, kteří dotekem taví kovy, příležitostně vybuchují a zlověstně se při tom šklebí...

Pokud jde o démony, tím hlavním, který byl v minulosti stvořen, je ovšem samotný Iron Man – tedy Starkův bojový oblek, silná druhá identita, která začne ohrožovat hrdinův zdravý rozum. Tony, otřesený událostmi zobrazenými ve filmu Avengers, propadá záchvatům paniky a hekticky vytváří další a další verze své zbroje.

Ta s pořadovým číslem 42 není nejpovedenější, ale zase je zdrojem různých legračních scén – třeba tak trochu svádí Tonyho přítelkyni Pepper (Gwyneth Paltrowová). Přetažený superhrdina má štěstí, že už není původním sebestředným samotářem: získal smysl pro týmovou práci a mezi jeho pomocníky nechybí ani vzdorný chlapeček, na kterého Tony během svých eskapád příhodně narazí. To abyste se v tom veselém zmatku měli s kým ztotožnit.

Iron Man 3

USA 2013
Režie: Shane Black
Hrají: Robert Downey Jr., Guy Pearce, Gwyneth Paltrowová, Ben Kingsley a další Premiéra: 2. 5. 2013

Třetí Iron Man má na comicsový film výjimečně dobrý scénář – a realizace ho nezkazila, přestože režisér filmu má za sebou jen jeden celovečerní projekt. V obou případech jde o téhož muže, Shanea Blacka (kterému jako spoluscenárista sekunduje zatím nevyprofilovaný Drew Pearce). Nákladný spektákl plný triků a akce Black zvládá s potřebným nadhledem proto, že se může opřít o vlastní pevnou a zajímavou scenáristickou koncepci. Profesionál, který pomáhal v 80. a hlavně v 90. letech formovat současnou podobu akčního žánru (mj. Poslední skaut, čtyři díly série Smrtonosná zbraň, Poslední akční hrdina), si s dětinskými premisami ironmanovského příběhu ví znamenitě rady.

Akční scény a klukovský patos ředí Shane Black humorem, vyprávění má dynamiku a timing, postavy nejsou jednorozměrné a děj je složitý přiměřeně – tak, abyste ho pochopili a současně se nenudili. Především má ovšem Iron Man 3 jasný a dospěle zralý názor: v příběhu o vytváření vlastních démonů hraje důležitou roli i samotná Amerika s jejími traumaty a proviněními (a Black to vezme pěkně od podlahy, od genocidy Indiánů k válce v Afghánistánu).

Vůbec nejlepší na tom ovšem je, že se Iron Man 3 nezvrhne v politickou agitku, která by zatracovala panující establishment, nebo ho naopak vynášela do nebes. K tomu vydatně přispívá i představitel titulní role Robert Downey Jr., který získal dostatek prostoru, aby vytvořil Starka jako sympaticky rozporuplnou osobnost (jejíž součástí je – ve vyváženém poměru – arogance, neuróza i šaškování). Americký prezident je dle očekávání zachráněn, zlo potrestáno a Tony odměněn polibkem – žádný vlastenecký kýč v comicsovém hávu se však nekoná: koncepce, podle níž terorismus funguje v rámci apolitické průmyslové nabídky a poptávky, je dokonce celkem pěkně podvratná. Iron Man 3 tak vcelku šikovně uniká nálepce idiotské letní zábavy, jež v kinech začíná už v květnu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.