Lidovky.cz

Do kin přijde patnáctidílná odysea světového filmu

Kultura

  13:30
PRAHA - Dokumentární série, která nemá obdoby, doputuje k českým divákům 1. září.

Claudia Cardinalová foto: Wikipedia

Celých šest let trvalo na čtyřech kontinentech natáčení patnáctihodinového dokumentárního projektu o vývoji kinematografie. Poprvé byl v Česku uveden vloni na MFF v Karlových Varech a pak na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Do českých kin ho uvede 1. září distribuční společnost Europe Film. Britský režisér Mark Cousins tento velkoryse pojatý seriál nazval Příběh filmu: Odysea.

Jedinečný dokument pojednává o historii filmu; od jeho vzniku, přes revoluci zvukového filmu a válečná léta až do současnosti. Režisér v něm dal slovo mnoha svým kolegům - z plátna promlouvají například Alexander Sokurov, Lars von Trier, Paul Schrader, Bernardo Bertolucci, Gus Van Sant, Claire Denisová, Jane Campionová, Claudia Cardinalová nebo Baz Luhrmann.

"Filmy jsou nyní multimilionovým, globálním a digitálním zábavním průmyslem. A jsou o penězích. Nebo snad ne?," ptá se Cousins, který si to nemyslí. Věří, že smysl kina tkví v něčem jiném. V čem, to se snažil zjistit na celém světě, kde potkával úspěšné tvůrce a ptal se jich, co to film je, odkud se vzal a jak funguje.

Uhranutí efekty

Příběh filmu je adaptací jeho stejnojmenné knihy, která ukazuje, jak jsou filmaři ovlivněni historickými událostmi a svými kolegy. Cousins navštívil klíčová místa od Hollywoodu po Bombaj a popsal umělecký vývoj filmu v Rusku, Japonsku, Německu, Francii, Itálii, Británii, Skandinávii, USA a v dalších zemích.

Přinesl profily skvělých herců, sledoval, jak z různých experimentů povstal komerční film, jenž uchvátil speciálními efekty mladé diváky. Zmapoval, jaký vliv mělo video na film a jak nejlepší režiséři s těmito výzvami bojovali. Zastavil se až v digitálním věku s novými hvězdami, generacemi a formami natáčení a sledování filmů.

V roce 2005 mu prý producent John Archer navrhl, aby podle knihy natočil dokument. Evropský program MEDIA poskytl počáteční finance, stejně jako organizace Scottish Screen. Pak se přidala Britská filmová rada s "ohromným množstvím peněz", britský televizní kanál More 4 dal ještě víc, a najednou se film natáčel. Obohatilo ho tisíc filmových ukázek.

"Příběh filmu: Odysea je jedním z nejdelších filmů o dějinách filmu na světě a my neměli představu, jako ho lidé přijmou. Když nás oslovilo Muzeum moderních umění z New Yorku, že by ho chtělo zahrát, byli jsme nadšeni.

Přidaly se ohlasy z festivalů a film se prodal do mnoha teritorií. Naší velikou touhou bylo natočit snímek, který by měl na diváky určitý dopad a i v digitální době by lidem dokázal představit některé drahokamy ze 117 let světového filmu. Zdá se, že se to podařilo - v kinech, v muzeích, na festivalech, v televizi i na DVD. Jsme nadšeni," podotkl jeho tvůrce.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.