Lidovky.cz

Nezdolní spolužáci. Výtvarníky nerozdělil čas ani politika

Kultura

  13:00
PRAHA - V Orlické galerii v Rychnově nad Kněžnou bude mít v pátek 21. června vernisáž společná výstava výtvarníků, kteří v roce 1956 maturovali na Výtvarné škole v Praze.

Někdejší maturanti čtvrté A Výtvarné školy v Praze foto: Reprofoto

Výstava představuje jedinečný kolektiv spolužáků, kteří "drží při sobě" už šest desítek let. Patří mezi ně významné osobnosti české výtvarné scény. Absolventi této třídy netvoří žádnou samostatnou uměleckou skupinu - i jejich nadcházející společná výstava v Rychnově nad Kněžnou tak ukazuje především rozmanitost a šíři jejich výtvarných názorů.

Patří mezi ně například Zdeněk Beran, který vede oddělení klasické malby na Akademii výtvarných umění v Praze, nebo Josef Nálepa, jediný sochař na světě, kterému dovolil Salvádor Dalí, aby ho portrétoval. Jedním ze spolužáků je již zesnulý Pavel Nešleha, který se stal roku 1990 profesorem a prorektorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové a až do své smrti roku 2003 tam vedl ateliér malby.

Spolu od roku 1952

Všichni se seznámili s příchodem na Vyšší školu uměleckého průmyslu v Praze roku 1952. Bylo jim tehdy 15 nebo o málo víc let a ještě dva roky chodili do oddělených tříd, dívčí a chlapecké. Ředitelem byl tehdy vynikající kaligraf Josef Solar. Učili je mezi jinými ilustrátor Antonín Pospíšil, Karel Müller nebo sochařka Marie Uchytilová-Kučová. Po školské reformě, v létě roku 1954 se všichni stali žáky nově vzniklé Výtvarné školy na Hollarově náměstí v Praze na Vinohradech, kde roku 1956 maturovali. Dávní spolužáci se setkávali odjakživa. Zkraje mívali setkání v zakulacených letech, později několikrát v roce, někdy byla i dvoudenní. Dnes jezdí spolu na výlety a chodí na výstavy.

I tvorba zemřelých spolužáků je tradičně přítomna na výstavách, které někdejší čtvrtá A. pořádá: jsou tak k vidění strukturální optimistické obrazy Jaroslava Rezka nebo práce  Tomáše Blažíčka, který vystudoval architekturu.

Tvorba někdejších spolužáků z Výtvarné školy v Praze

Několik spolužáků odešlo po roce 1968 do světa. Antonín Málek se stal uznávaným malířem v Kolíně nad Rýnem, proslul portréty i krajinami z indického Ladáku, Kambodže a dalších zemí Dálného Východu. Dana Laichterová se živí uměním v Americe, nynější velvarský občan Tomáš Vosolsobě žil léta ve Švýcarsku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.