Lidovky.cz

PÍSEŇ V HLAVĚ: O psu, jenž dobyl hudební průmysl

Kultura

  8:00
Japonští vědci přišli na to, že fotografie štěněte či kotěte na pracovním stole zvyšuje výkonnost. Ale pozor, musí se jednat pouze o zvířátko, které nepostrádá tzv. faktor roztomilosti.

His Master's Voice foto: RCA Victor

Každá trochu ošklivější řecká kočka by tudíž mohla být poněkud diskriminována. Nicméně nápad samotný, i když na první pohled aspiruje na anticenu Bludný balvan, má možná něco do sebe.

Já osobně znám minimálně jednoho takového tvora, jenž lidem dodává energii a povzbuzení už přes sto let. Jmenuje se Nipper, a Petr Skoumal o něm dokonce napsal písničku. Jakou? No přece: „Starej pán sedí a poslouchá jazz, a na desce se točí pes…“

Znalci se přou, jestli to byl dalmatýn, foxteriér, krysí teriér nebo Jack Russellův teriér. Jisté je, že se narodil roku 1884 v anglickém Bristolu a přezdívku Nipper si vysloužil tím, že návštěvníkům svého původního pána, Marka Henryho Barraulda, okusoval paty.

Namalovaný život

Po páníčkově smrti v roce 1887 se o psa staral Barrauldův bratr Francis, známý malíř. Když potom Nipper v pětadevadesátém také odešel do věčných lovišť, rozhodl se Francis, že ho znovu oživí, tedy alespoň na obraze.

Namaloval Nippera, jak oddaně (a trochu sklíčeně) poslouchá Edisonův fonograf, z něhož zní záznam hlasu zesnulého Marka. Dnes tento portét známe jako logo gramofirmy His Master’s Voice (česky: Hlas jeho pána). O tehdejším trápení malého Nippera už ale nikdo neví…

Píseň v hlavě každé pondělí

Příště: Dvě stě let po Kašparu Hauserovi

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.