Lidovky.cz

Místo 5 hodin jen 90 minut. V Bayreuthu hrají Wagnera ve zkratce

Kultura

  15:00
BERLÍN - Pro ty, kdo nemají v úmyslu strávit pět hodin posloucháním jediné opery, nabízí festival v Bayreuthu rovněž zkrácené verze největších děl Richarda Wagnera. Festival byl zahájen jako vždy 25. července a trvá letos až do 28. srpna.

Richard Wagner je v Bayreuthu přítomen i v podobě instalace německého umělce Ottmara Hoerla foto: ČTK/AP

Zelený vršek, na němž se nachází Festivalové divadlo (Festspielhaus) postavené samotným Wagnerem, berou útokem skladatelovi obdivovatelé, kteří mnohdy čekali až deset let, než se na ně dostaly vstupenky. Děti a nezasvěcenci pak mohou využít dvou nabídek, jež jsou pro ně připraveny, píše agentura AFP.

Vstupenky jdou na dračku

Operace "Wagner pro děti", s níž byla spojena velká očekávání, tak přináší verzi opery Tristan a Isolda zkrácenou z pěti hodin na pouhých 90 minut. Stejně tak malé avantgardní divadlo nabízí celou tetralogii Prsten Nibelungův zkrácenou z 16 na pouhé čtyři hodiny.

"Wagner pro děti" byla jedna z prvních novinek, které zavedla Katharina Wagnerová, pravnučka skladatele, když převzala vedení festivalu se svou nevlastní sestrou Evou Wagnerovou-Pasquierovou v roce 2009. Jejím cílem je umožnit dětem, aby se seznámily s Wagnerovým dílem, a vychovávat tak budoucí generace milovníků opery. Úspěch byl obrovský a vstupenky jsou vždy na internetu během několika minut rozprodány. Na tato představení se rádi podívají i dospělí.

Od vzniku této iniciativy tu byly uvedeny verze plné fantazie Bludného Holanďana (2009), Tannhäusera (2010), Prstenu Nibelungova (2011) a Mistrů pěvců norimberských v loňském roce.

Kapesní verze Prstenu

U příležitosti letošního dvoustého výročí narození Richarda Wagnera se letos bude znovu hrát také "kapesní" verze Prstenu Nibelungova, kterou v roce 1990 vytvořil britský dirigent David Seaman, kde autorem scény je Francouz Philippe Arlaud.

Nejde o žádnou parodii, nýbrž o zkrácenou inscenaci pro ty, kdo Wagnera teprve objevují. Respektuje se zde přísně zápletka, od krádeže Zlata Rýna až po Siegfriedovu smrt v Soumraku bohů.

Díky dekoracím a rekvizitám může Arlaud klást více důraz na lidskou dimenzi Wagnerovy tetralogie, než na bohy, obry a skřety.

Zkrácené provedení vedlo k tomu, že se každý pěvec ukáže hned v několika rolích. Německý tenorista Tilman Unger je postupně Siegfriedem, Siegmundem a Frohem. Sopranistka Magdalena Branlandová představuje Brünnhildu i Wellgundu, americký barytonista Gary Martin naprosto plnohodnotně zpívá Wotana i Gunthera a francouzský barytonista Jean-Marc Salzman exceluje v rolích Albericha i Fasolta.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.