Lidovky.cz

Kdo poslal Donšajny do oscarových nominací? Neví se

Kultura

  15:44
Přestože čeští filmoví kritici reagovali na poslední opus Jiřího Menzela vesměs negativně, Česká filmová a televizní akademie ho vyslala jako českého zástupce do oscarového klání. Hlasování, kterého se letos účastnilo 79 členů (více než třetina z celkového počtu), je neveřejné, nelze tedy zjistit, kdo konkrétně film v akademii podpořil.

Režisér Jiří Menzel (vpravo) a herci Libuše Šafránková (druhá zprava) a Martin Huba (uprostřed) na premiéře Menzelova filmu Donšajni, která se uskutečnila 25. září v pražském Rudolfinu. foto: MAFRA: Dan Materna

"Respektujeme rozhodnutí americké filmové akademie a Donšajnům přejeme mnoho štěstí", říká Pavla Brožková, zástupkyně společnosti HBO Europe, která produkovala snímek Hořící keř, jež Česká filmová a televizní akademie původně nominovala do boje o Oscara. Po neschválení ze strany Americké akademie ho nahradil druhý film v pořadí – Menzelovi Donšajni. "S rozhodnutím Americké akademie nesouhlasím, ale jsou to jejich pravidla, tedy nezbývá než je respektovat," vyjádřil se k situaci Pavel Strnad z výkonného výboru ČFTA.

Proč se členové jednotliví členové akademie rozhodli hlasovat tak, jak hlasovali, se lze jen dohadovat. Snad hrálo svou roli už jen režisérovo jméno, přestože není příliš pravděpodobné, že by se Jiřímu Menzelovi podařilo zopakovat úspěch s Ostře sledovanými vlaky, za které si americkou zlatou sošku odnesl v roce 1968.

Výsledkem však je, že Českou republiku nebude reprezentovat film, který by domácí kritická obec považovala za přínosný, ale naopak film, jež vzbudil při nejlepší vůli rozpaky.

Více o kritice filmu zde:

Hlasoval rekordní počet akademiků

"Tento rok hlasovalo 79 členů ČFTA a pokud se podíváme například na tři roky zpět, je to nejvyšší počet hlasujících akademiků při výběrů filmů na Oscary," říká Martina Reková, mluvčí ČFTA. Jaký je systém hlasování? Členů české akademie je 204 a je tvořena především z filmových profesionálů, z velké části jsou to držitelé Českých lvů nebo ti, kdo byli na tuto cenu již vícekrát nominováni. "Každý člen ČFTA určí pořadí prvních 3 filmů, které obdrží body (od 3 bodů do 1 bodu). Důležitý je fakt, že hlasování se nemohou zúčastnit režiséři a producenti filmů, které se ucházejí o nominaci - letos to bylo 35 filmů," dodává Reková.

Líbánky i Jako nikdy

Na třetím místě se v hlasování ČFTA umístil film Jana Hřebejka Líbánky, který by jistě velká část kritiků viděla na cestě za Oscary raději než Menzelův snímek. Často zmiňovaný je také film Zdeňka Tyce Jako nikdy, který vzbudil pozitivní kritickou odezvu. "Donšajny jsem neviděla, takže je nemohu hodnotit, ale myslím, že se u nás natočily jiné dobré filmy, které bych si jako vyslance na Oscary dokázala představit. Například film Jako nikdy režiséra Zdeňka Tyce, který považuji za velmi zdařilý," podotýká spolupracovnice LN filmová kritička Alena Prokopová.

Že Donšajni v Americe zabodují, nelze předpokládat. Je tedy otázka, jakou zprávu o stavu české kinematografie zanechá letošní rozhodnutí České filmové a televizní akademie u kolegů z Americké Akademie filmového umění a věd. A nejen u nich.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.