Lidovky.cz

V pražském Hollaru vystavují jubilanti: Rittstein, Mžyk, Bouda a další

Kultura

  14:00
PRAHA - Více než tři desítky letošních jubilantů Hollaru představují ode dneška své práce v galerii tohoto sdružení českých umělců grafiků na Smetanově nábřeží v Praze. Jsou mezi nimi například nadcházející pětapadesátníci Tomáš Hřivnáč a Jiří Mikeska, pětašedesátníci Michael Rittstein a Olga Vychodilová, letos sedmdesátiletý Josef Mžyk či dříve narození Jiří Bouda a Zdeněk Mézl, kteří oslaví osmdesátiny.

Michael Rittstein: Ustláno, 1978-79 foto: Prague Auctions

"Neuvěřitelných devadesát let bude 18. října 2014 všestranně nadanému výtvarníkovi Karlu Malichovi, který bravurně ovládá grafické techniky, stejně jako malbu a sochařinu. Nikdy se nebál experimentu a jeho tvorba nás často překvapí svou jednoduchostí a moderním pojetím," řekl na vernisáži kurátor expozice Karel Žižkovský. K samotným tvůrcům přiřadil i letošního sedmdesátníka kunsthistorika Bohuslava Holého.

Výstavu zahájil předseda Sdružení českých umělců grafiků Hollar Vladimír Suchánek. Každého přivítal jménem a popřál jim hodně zdaru do dalších let. "Malujte, kreslete, leptejte, dokud vám síly stačí," komentoval to Žižkovský.

Výstava jubilantů Hollaru, na níž tu mladší generaci reprezentují například práce Ivo Křena, Magdaleny Vovsové, Josefa Sasky, Bereniky Ovčáčkové, Barbary Šalamounové a Karla Zemana, potrvá do 2. února, kdy ji vystřídá mladá grafika z Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

Hollar založili žáci Maxe Švabinského

Zakládajícími členy Hollaru byli v roce 1917 převážně žáci Maxe Švabinského, který od roku 1910 vedl speciální ateliér grafiky na pražské Akademii výtvarných umění. Za členy jsou přijímáni profesionální tvůrci na základě nejvyšších uměleckých kritérií. Dnes má sdružení 155 členů, z toho 129 grafiků, 11 teoretiků a 15 tiskařů. Činnost Sdružení českých umělců grafiků Hollar byla komunistickým režimem od roku 1972 do roku 1989 zakázána.

ČTĚTE TAKÉ

Sdružení nese jméno slavného rytce Václava Hollara (1607-1677), jednoho z nemnoha Čechů, kteří ovlivnili vývoj výtvarného umění své doby v evropském kontextu. Vytvořil na 400 kreseb a 2800 leptů, které se nacházejí ve světových galeriích i soukromých sbírkách. Byl autorem zátiší, volných grafických listů, portrétů, krajin, vedut, map, kostýmních a národopisných studií, historických scén i knižních ilustrací.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.